Bartın-İnkumu karayolunun ve İnkumu'nun peyzaj değerleri açısından incelenmesi
- Tez No: 78987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SABAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında. Bartın'ın en önemli sayfiye beldesi olan İnkumu'na ulaşımı sağlayan 12 km'lik karayolunun ve İnkumu'nun yerleşim sisteminin peyzaj üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu araştırmalar kapsamında karayolları ve kıyı yerleşimlerindeki çerve düzenleme çalışmalarının tarihçeleri incelenmiş ve çevre düzenleme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken konular anlatılmıştır. Ülkemizdeki karayolları ve kıyı yerleşimlerinin durumları da kısa anlatıldıktan sora araştırma alanı ile ilgili bulgular değerlendirilmiştir. Bu amaçla alanın doğal ve sosyal kültürel peyzaj özellikleri incelenmiştir. Daha sonra araştırma alanının alan arazileri yapılmış ve mevcut peyzaj özellikleri incelenmiştir. Araştırma alanındaki sorunların analizleri de yapıldıktan sonra çözüm önerileri getirilmiştir. Bartın-İnkumu karaylunun doğal özellikleri dolayısı ile“manzara yolu”karakterine kavuşturulması ve inkumu içinde alternatif mekanlar yapılması gerekliliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the road with a lenght of 12 km to İnkumu, which is the most important summer resort of Bartın, and the settlement system of İnkumu on landscape have been researched. In this study, the history of environmental organization activities in highways and shore settlement have been researched, and the subjects which should take into consideration are described. After a short description of highways and shore settlement in our country, the data related to the research area, are evaluated. For this reason, the natural and social-cultural landscape specificities of the field of work are examined. Later, the field analysis of research area and present landscape specificities are examined. After the analysis of the field problems, the proposals for problems solutions are given. Because of the natural specialities of Bartın-İnkumu highway, the meet of a characteristic perspective way. and the need of alternative places construction have been established.