'Voll Krass Geil Bro' - Eine linguistische analyse der jugendsprache in Deutschland
Voll Krass Geil Bro- Almanyadaki gençlik dilinin dilbilimsel açıdan incelenmesi
- Tez No: 580169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ÜLKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, German Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gençlik dili, veya diğer tanımıyla“gençlik jargonu”yaş grubuna bağlı olarak toplumdaki belirli kesimlerin kendi kimliklerini ortaya koydukları dilsel bir yapıdır. Bu çalışma gençlik dilinin dilbilimsel yapısının yanisıra gençler tarafından kullanılan deyimleri analiz etmeyi ve somut örneklerle incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmam dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde“gençlik dili”konusuna genel bir bakış sunulmuştur. Bu süreçte“gençlik”,“gençlik kültürü”ve“gençlik dili”kavramlarının tanımına yer verilmiştir. Bunun sonucunda bir ergenin ebeveyn ile arasına mesafe koyması ve arkadaş grubuna yönelmesinin doğal bir süreç olduğu kanaatine varılmıştır. Ayrıca bu arkadaş grubunun kendine ait bir dili olmasına dair bilgilere ve bu dil sayesinde ergenin arkadaşları tarafından benimsenmesinin öz değer gelişimi için gerekli olduğuna yer verilmiştir. Devamında gençlik dilinin tarihsel gelişimi, kültürel ve politik etkileşimleri ayrıca gençlik dilinin latince, eski yunanca ve üniversite gençlerinin kullandığı dillerden nasıl etkilendiği ele alınmıştır. Gençlerin oluşturduğu yaşam tarzı ve bu yaşam tarzının yetişkinler tarafından nasıl algılandığı işlenmiştir. Ikinci bölümde gençlik dilinin günümüz araştırmalarının yanında geçmiş araştırma durumları da konu alınmıştır. Bu bölümünde önemli konularından biri de, gençlik dili ile ilgilenen bilim insanlarının gençlik diline farklı yaklaşımları ve bu yaklaşımlardan yola çıkarak gençlik dili araştırma modellerini oluşturduğu konusuna değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde gençlik dilinin dilsel özellikleri çeşitli kaynaklardan örnekler eklenerek tanıtılmıştır. Bu bölümde gençlik dilinin fonetik, morfolojik ve söz biligisi özellikleri incelenmiştir. Bu özellikleri kullanarak gençler özgün bir konuşma stili yaratmışlardır. Dördüncü ve son bölümüde gençler tarafından kullanılan deyimler analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ise dil kullanımının yaşla değiştiği kadar sosyal faktörlerle de değiştiği ortaya koyulmuştur ve gençlerin kullandıkları bazı kendilerine özgü kelimeler ve cümlelerde yaratıcılıklarını ve mizah yeteneklerini gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Youth language, it can also be calles youthful jargon, is a linguistic structure in which certain segments of the society reveal their own identities depending on the age group. The aim of this study is to analyze the idioms used by young people as well as linguistic structure of the youth language and examine them whit concrete examples. My thesis consists of four parts. In the first part of the study, the topic of youth language is overviewed. In this process, the definitions of“youth”,“youth culture”and“youth language”is explained. As a result, it was concluded that ist was natural process for an teenager to distance himself from the parents and to turn towards a group fo friends. In addition, it is stated that this group of friends have theirown language and the adoption of the teenager by their friends is necessary for the development of self-worth. Afterwords, the historical development of youth language its cultural and political interactions, also how youth language was influcenced by language used by latin, old Greek and university teenagers are handled. The lifestyle of teenagers and how this lifestyle is perceived by adults has been studied. In the second part of the study, current research situations of youth language apart from today´s research was examined. One of the important issues in this part is the different approaches of the scientists who are interested in youth language. Based on these approaches, it has been mentioned that they from youth languages research models. In the third part of the study, linguistic features of youth language were introduced by adding examples from various sources. In this section, phonetic, morphological, and vocabulary features of youth language are examined. Young people have created a unique style of speech by using these features. The idoms used by the youth in the fourth and last part were analyzed. As a result of the research, it has been revealed that the use of language has chaned with social fectors as well as with age and it has been revealed the young people show their creativity and humor abilities in some specific words and sentences they use.