Muhasebe meslek mensuplarının çevre muhasebesi hakkındaki algıları ve bakış açıları : Burdur ili örneği
Accounting professionals perceptions and perspectives on environmental accounting : Burdur province example
  1. Tez No: 580170
  2. Yazar: ÖZGE ÖZLEMİŞ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ APALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çevre kavramının oldukça geniş ve kapsamlı bir konu olması, çevreyi tanımlamayı zorlaştırmış, tanımı yüzeyselleştirmiştir. 1970' li yıllarda ilk defa adından söz ettiren çevre kavramı doğadaki insan yapısı, hayatın vazgeçilmezi hava, su, toprak gibi doğal kaynaklar arasındaki bağ, yaşam döngüsü boyunca temas içinde olunan fizyolojik, sosyal, ekonomik faktörleri içermektedir. Günümüzde çevresel sorunlara oldukça yoğunlaşılmış olup bu sorunlar birçok nedenden ortaya çıkmaktadır. Günden güne artan bu sorunlar toplumu ve işletmeleri harekete geçirmiş, bazı önlemler ve katlanılması gereken yükümlülükler vermiştir. Çevreye verilen zararın engellenmesi ve en aza indirilmesi için işletmeler üretim süreci öncesi, üretim sürecinde ve sonrasında bazı maliyetlerle karşılaşmaktadır. Bu maliyetlerin kayıt altına alınması sürecinde muhasebe bilim dalı devreye girmektedir. Ürün maliyetlerinin doğru şekilde hesaplanıp mali tablolarda raporlanması işletme için daha az maliyet daha fazla kar ve toplumda daha iyi bir itibarın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmanın konusunu çevre muhasebesi oluştururken, amacını ise muhasebe meslek mensuplarının çevre muhasebesine ve uygulamalarına algıları ve bakış açılarını tespit etmek oluşturmaktadır. Araştırmada, Burdur İli'nde toplam 146 bağımsız olarak faaliyette bulunan meslek mensubuna anket yöntemi kullanılarak sorular yöneltilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 21 programı kullanılarak betimsel istatistikler, açımlayıcı faktör analizi, yüzde frekans hesaplamaları, güvenirlik analizi, korelasyon analizi, bağımsız gruplar t testi, one way anova , Mann Whitney-U, Kruskal Wallis – H testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda 4 hipotez kısmen kabul edilmiş olup 11 hipotez reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that the concept of environment is quite a wide and comprehensive subject has made the definition of environment difficult and superficial. The concept of environment, which became popular for the first time in the 1970s, includes the human structure in nature, the connection between natural resources such as air, water and soil, which are indispensable in life, and the physiological, social and economic factors contacted during the life cycle. Nowadays, high concentration is given to environmental problems and these problems arise from many reasons. These problems, which have been increasing day by day, have stimulated the society and enterprises and imposed some cautions and responsibilities to assume. In order to prevent and minimize the damage on the environment, enterprises face some costs before, during and after the production process. In the process of recording these costs, the discipline of accounting is involved. Calculating the product costs accurately and reporting them in the financial statements provides a basis for less cost-more profit in terms of the enterprise and the establishment of a better reputation in the society. While the topic of this study is environmental accounting, its purpose is the determination of the accounting professionals' perception and perspectives on environmental accounting and implementations. In the research, questions were asked to a total of 146 independent professionals in the city of Burdur via the survey method. For the analysis of the data, the SPSS 21 software was used, and the descriptive statistics, exploratory factor analysis, percentage frequency calculations, reliability analysis, correlation analysis, independent groups t test, one-way ANOVA, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis - H tests were applied. As a result of the study, 4 hypotheses were partially accepted, and 11 hypotheses were rejected.