Besleyici kolonilere verilen ana arı yüksüklerinin sayısı ile hasat aralığının kolonilerin arı sütü verimine etkileri
- Tez No: 58017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Farklı sayıda yüksük verilerek farklı aralıklarla hasat yapılan besleyici kolonilerde larva kabul oranı, yüksük başına an sütü verimi, koloni başına bîr uygulamadaki an sütü verimi ve koloni başına toplam an sütü verimi özelliklerinin incelendiği bu araştırmada; besleyici kolonilerin her birine  grubunda 30 adet, B grubunda 45 adet larva aşılanmıştır. Al ve Bl ait gruplarında 48 saat aralıklarla; A2 ve B2 alt gruplarında ise 72 saat aralıklarla an sütü haşatı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The average acceptance rate of larvae, average yield of royal jelly per cell, average yield of royal jelly per colony at each time and total yield of royal jelly per colony were examined in feeding colonies in this research and 30 and 45 larvae to tie each nursery colony were grafted in the groiîps of A and B respectively. The yield of royal jelly were harvested at 48 far intervals in the groups of Al and Bl and at 72 hr intervals in the groups of A2 and B2. The average acceptance rate of larvae for the colonies in group of A was 87.74 % and it was 83.63 % for the colonies in group of B.