A study of personal streaming playlists through digital curation
Dijital kürasyon üzerinden bir streaming çalma listeleri araştırması
  1. Tez No: 580181
  2. Yazar: ONUR SESİGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Müzik dinleme (streaming) platformları günümüzde müzik tüketimi için yaygın bir araç. Geçmiş müzik tüketim teknolojilerinde plak koleksiyonları, karışık kasetler ve dijital arşivler gibi biçimlerde tezahür eden dinleyicinin müzik tüketiminin kişiselleşmesi, günümüzde çalma listeleri üzerinden gözlemlenmektedir. Bu tez, bilgi yönetimi ve koleksiyon çalışmaları yazınında var olan kavramlarını kullanarak ve bu iki alanın mevcut kavramlarının kesişiminde yeni kavramlar önererek çalma listesi uygulamaları için kuramsal bir çerçeve inşa etmektedir. Bu iki alanda çalışmalar ya kişisel bilgi koleksiyonları ya da fiziksel müzik koleksiyonları üzerine yapılmıştır. Streaming platformları ve kişisel çalma listesi uygulamaları çalışılarak, bu iki alan dijital kürasyon bağlamında kesiştirilmiş, iki alanın birlikte kullanılarak yeni çalışmaların yapılması olası kılınmıştır. Çalışmanın zemininin dijital kürasyon üzerinden oluşturulmasını takiben, dört katılımcıyla üçer kez ve beş sektör temsilcisiyle birer kez Spotify çalma listesi kullanımlarına dair gerçekleştirilen derinlemesine aktif söyleşiler (Holstein & Gubrium, 1995), çalma listelerini dijital kürasyon dahilinde konumlandırmak üzere önerilen beş anahtar kavram üzerinden analiz edilmiştir: bilgi gereklilikleri, değer katma, hafıza/anı, kimlik ve paylaşım. Bu tez kişisel streaming çalma listelerinin belirtilen kuramsal çerçeve dahilinde, katılımcılarla oluşturulan öznel anlatısal girdiler vasıtasıyla, çalma listelerinin dijital kürasyon olarak konumlandırılmasının bilgi yönetimi, koleksiyon çalışmaları, müzikoloji ve medya gibi alanlar tarafından kullanılabilecek kayda değer sonuçlar verdiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Music streaming platforms are a contemporary and common way consuming music. Personalization of music consumption by the listener, which manifested itself in ways such as record collections, mixtapes and digital archives in previous eras of music consumption technologies, is today visible in the form of playlists. This dissertation constructs a theoretical framework for playlisting activities using existing concepts and offering new ones at the intersection of previous concepts of information management and collection studies literature. Research in both fields have been conducted on either personal information collections or physical record collections. By studying streaming platforms and personal playlist practices, these two fields are intersected in the context of digital curation, offering further studies to be made utilizing both in tandem. Following the establishment of the foundation for the study through digital curation, analysis of multiple in-depth active interviews (Holstein & Gubrium, 1995) conducted with four participants and five industry representatives are made regarding their playlisting activities on Spotify with the proposed five key concepts to position playlists within digital curation: information needs, adding value, memory, identity and sharing. This dissertation argues that studying personal streaming playlists with the given theoretical framework and through subjective narrative input constructed with the participants, positioning playlisting as a digital curation yields significant results that is usable by fields such as information management, collection studies, musicology and media.