Infrared measurement of biomass combustion in a wire mesh reactor
Tel örgü reaktörü kullanılarak biyokütle yanmasının kızılötesi ölçümü
- Tez No: 580184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA KAZANÇ ÖZERİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyada artan enerji üretimi sebebiyle, biyokütlenin kullanıldığı yeni temiz yanma seçenekleri araştırılmaktadır. Güç santrallerinin kazanlarında biyokütlenin kullanılabilmesi için, yakıtın yanma karakteristiklerinin belirlenmesi ve yakıcı tasarımının da uygun şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de yetişen zeytin tortusunun tel örgü reaktöründe tek parçacık yanması ilk defa 3-5μm orta bant ve 8-12μm uzun bant kızılötesinde yanma reaksiyonundan kaynaklanan termal radyasyon ölçülerek analiz edilmiştir. Tel örgünün sıcaklık dağılımının homojen olduğunu göstermek ve düzeneği geçerlemek amacıyla 1100℃ sıcaklıktaki tel örgünün iki boyutlu sıcaklık dağılımı analizi gerçekleştirilmiştir ve tel örgü boyunca ortalama ~40℃ sapma tespit edilmiştir. 5 ile 15mg kütleli zeytin tortusunun tek parçacık yanma deneyleri gerçekleştirilerek uçucu, kor ve toplam yanma süreleri radyometrik olarak hesaplanmıştır. Parçacık kütlesinin etkisinin yanma gecikme süresine etkisi araştırılmıştır. 3mg kütleli Tunçbilek linyiti parçaları yanma fazlarının kıyaslanması amacıyla tek parçacık yanma deneylerinde kullanılmıştır. Karşılaştırma sonucunda ortalama 3mg kütleli Tunçbilek linyitinin yanma süresini verebilmesi için yaklaşık 11mg kütleli zeytin tortusu parçacığı yakılması gerektiği çıkarımı yapılmıştır. Zeytin tortusunun yanma gecikmesinin parçacık kütlesi üzerine doğrudan etkisi yanmanın gaz fazında gerçekleşmesinden dolayı gözlemlenmemiştir; ancak uçucu ve kor yanmasının parçacık kütlesini doğrusal olarak etkilediği hesaplanmıştır. 10mg civarı kütleli zeytin tortusunun toplam 21 saniyede yandığı, 2 saniyesinin uçucu, 19 saniyesinin kor yanması olduğu tespit edilmiştir. Uçucu ve kor yanma gecikme süreleri ise 9 ve 11 saniye olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a consequence of increasing emissions due to the global energy production, new clean combustion options which utilize biomass are being sought. Prior to using biomass in an industrial boiler, the combustion characteristics of the fuel have to be assessed so that the boiler and furnace can be designed or retrofitted. In this study, olive residue (OR), endogenous agricultural residue of Turkey was investigated using a wire mesh reactor (WMR) coupled with two infrared cameras. These cameras recorded radiometric data in mid-wave, 3-5μm, and long-wave, 8-12μm, infrared band. Infrared thermal imaging was used for the first time to observe the combustion of single fuel particles in a WMR. 2D thermal scanning of the WMR that operates at 1100℃ was performed to verify homogenous temperature distribution along the mesh and it was observed that the mesh operates within ~40℃ of average deviation. Single particle combustion experiments with OR particles with mass ranging 5-15mg were conducted to obtain ignition delay time, volatile and char combustion durations from the thermal radiation originated from combustion. Tunçbilek (TL) lignite samples (3mg) were selected for comparison purposes. The observations showed that in order to obtain similar burnout durations, a TL particle with ~3mg and a heavier OR particle ~11mg should be combusted. OR particles were observed to combust in two phases: volatile combustion followed by char combustion. The ignition delay time of OR did not have a direct relation with the particle mass since the process was initiated with gas-phase reactions. Oppositely, the particle mass influenced the volatile, char, and total combustion durations. Volatile, char combustion and burnout times were longer with increasing particle mass. An OR particle with an average mass of 10mg, burned out in 21s where 2s of volatile and 19s of char combustion. In addition, ignition delay time and char ignition time of the particle was measured as 9s and 11s respectively.