Silindirle sıkıştırılmış beton barajlarda agrega nem miktarının mühendislik özelliklerine etkisi
The effect of aggregate humidity on engineering properties in cylinder-compacted concrete dams
- Tez No: 580186
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) üretiminde beton karışımındaki kıvam, betonun fiziksel ve mekanik özelliklerini etkileyen en önemli parametredir. Kıvamı belirlemede, karışımdaki su miktarı değerinin dışında, Su/Çimento malzeme oranını değiştirecek en önemli etmen agreganın içerdiği serbest nem miktarıdır. Özellikle yağışlı havalarda agregaların bünyesel su miktarlarında önemli bir artış gözlenmektedir. Bu değişim baraj gövdesindeki betonun mühendislik özelliklerini doğrudan etkileyebilmektedir. Agrega nem oranındaki değişimin beton özelliklerine etkisini incelemek için %0-1-2-3-4 ve 6 farklı nem oranı içeren agregalar ile silindirik numuneler üretilmiştir. SSB karışımlarının Vebe testiyle kıvamları ölçülmüştür. Sonra numunelere 28, 60 ve 90 günlük kür işlemleri uygulanmıştır. Kür sonunda numunelerin birim hacim ağırlığı, su emme yüzdesi, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, su işleme derinliği ve geçirimlilik katsayısı değerleri tespit edilmiştir. %1 nem içeren gruptaki agregalardan oluşan SSB numuneleri diğer agrega grubundaki numunelere göre, mühendislik özelliklerinin optimum değerde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consistency of concrete mixture in Roller Compacted Concrete (RCC) production is the most important parameter affecting the physical and mechanical properties of concrete. In determining the consistency, apart from the amount of water in the mixture, the most important factor that will change the water/cement material ratio is the amount of free moisture contained in the aggregate. Particularly in rainy weather, a significant increase is observed in the internal water content of aggregates. This change can directly affect the engineering properties of the concrete in the dam body. In order to investigate the effect of the change in the moisture content of aggregates on concrete properties, aggregates containing 0-1-2-3-4% and 6 different moisture ratios were used to produce cylindrical samples. The consistency of RCC mixtures was measured by Vebe test. The samples were then cured at 28, 60 and 90 days. At the end of curing, unit volume weight, water absorption percentage, compressive strength, splitting tensile strength, water processing depth and permeability coefficient values were determined. The RCC samples, which consist of aggregates in the group containing 1% moisture, were found to have optimum engineering properties compared to the samples produced with the other aggregate groups.