Erbaa ovasında tarımsal üretim ve üreticilerin küresel iklim değişikliğine yönelik bilgi ve algı düzeylerinin belirlenmesi
Agricultural production and determining the knowledge and perception levels of farmers about global climate change in erbaa plain
  1. Tez No: 681469
  2. Yazar: YÜCEL BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Artan nüfusun gıda ihtiyaçlarının karşılanması zorunluluğu ile küresel iklimde meydana gelen değişimlerin ortaya çıkardığı olumsuzluklar, tarımsal üretime daha fazla önem verilmesine ve üzerinde hassasiyetle durulmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada Erbaa Ovasında tarımsal üretimin mevcut durumu ile tarımsal üreticilerin küresel iklim değişikliğine yönelik bilgi ve algı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma saha olarak belirlenen Erbaa Ovası Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümünde, Tokat ili sınırları içinde yer almaktadır. Tezde araştırma metodu olarak gözlem ve anket uygulaması kullanılmış, temel veri setini ise çeşitli kamu kuruluşları tarafından hazırlanan veriler ile anket ve mülakat sonucu sahada elde edilen veriler teşkil etmiştir. Çalışma dört temel bölümden oluşturulmuştur. Tezin birinci bölümünde, Erbaa Ovası ve çevresinde tarım faaliyetlerine etki eden fiziki coğrafya unsurlarının temel özellikleri ele alınmıştır. Bu kapsamda yörenin jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri, topografik şartları, iklim özellikleri, hidrografik koşulları, toprak şartları ile doğal bitki örtüsü incelenmiştir. Bu bölüm tez sahasında arazi kullanım durumu ele alınarak tamamlanmıştır. Tez çalışmasının ikinci bölümü yörenin beşeri coğrafya özelliklerinin incelenmesine ayrılmıştır. Bu bölümde, çalışma sahasının genel yerleşim tarihi, nüfus özellikleri, yerleşme karakteri ile tarım ve hayvancılık esas olmak üzere ekonomik faaliyetler ele alanın konular olmuştur. Tezin üçüncü bölümü bütünüyle Erbaa Ovası ve çevresinde üretim gerçekleştiren çiftçilerin küresel iklim değişikliğine yönelik bilgi ve algı düzeylerinin belirlenmesine ayrılmıştır. Erbaa Ovası yakın çevresinde konumlanmış olan 20 köyde 200 üreticiye uygulanan anket uygulamasının sonuçları bu bölümde analiz edilmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümü genel bir değerlendirmeyle birlikte tezde elde edilen sonuçların sunulmasına ayrılmıştır. Gerek klimatolojik veriler ve gerekse anketlerle çiftçilerden elde edilen bilgiler, Erbaa Ovası'nda küresel iklim değişikliğinin etkilerinin görüldüğünü göstermiştir. Ayrıca yörede iklim değişikliğine uyum sağlamak veya etkilerinin en aza indirilmesi konusunda acilen tedbirler alınması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda üreticilerin bilgilendirilmesi ve teknik destek sağlanması gerektiği anlaşılmış, yörede mevcut ve muhtemel sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The necessity to meet the food needs of the increasing population and the negativities caused by the changes in the global climate make it obligatory to give more importance to agricultural production. In this study, it is aimed to indicate the current state of agricultural production in the Erbaa Plain and the level of knowledge and perception of agricultural producers on global climate change. The Erbaa plain which determined as the study area is located in the Central Part of the Black Sea Region, within the borders of Tokat province. In the thesis, observation and questionnaire application was used as a research method. The basic data set was composed of the data prepared by various public institutions and the data obtained in the field as a result of questionnaires and interviews. The study consists of four basic parts. In the first part of the thesis, the basic features of the physical geography elements that affect the agricultural activities in the Erbaa Plain and its surroundings are discussed. In this context, geological and geomorphological features of the region, topographic conditions, climatic characteristics, hydrographic conditions, soil conditions and natural vegetation were examined. This chapter has been completed by considering the land use in the thesis area. The second part of the thesis is devoted to the examination of the human geography characteristics of the region. In this section, the general settlement history of the study area, population characteristics, settlement character and economic activities, mainly agriculture and animal husbandry, have been the subjects of the study. In the third part of the thesis, it was discussed the determination of the knowledge and perception levels of farmers on global climate change in the Erbaa Plain and its surroundings. The results of the questionnaire applied to 200 producers in 20 villages located in the vicinity of the Erbaa Plain are analyzed in this section. The fourth and last part of the study is devoted to presenting the results obtained in the thesis together with a general evaluation. Both the climatological data and the information obtained from the farmers through surveys showed that the effects of global climate change were observed in the Erbaa Plain. In addition, it has emerged that urgent measures should be taken to adapt to climate change or to minimize its effects in the region. In this context, it was understood that producers should be informed and technical support should be provided, and also, existing and potential problems in the region were identified and solutions were offered.