Özel bir kolluk kuvveti olan zabıta teşkilatının yapısı, Küçükçekmece örneği
Structure of the police force with a special law enforcement,Kucukcekmece sample
- Tez No: 580193
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DENİZ YÜKSEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Türkiye'de kolluk kuvvetleri toplum genelinde asayişin temininde ve huzurun sağlanmasında vazgeçilmez bir unsurdur. Belediye zabıtası, anayasal bir kamu kurumu ve yerel yönetim birimi olan belediyede özel kolluk gücü statüsünde görev yapmaktadır. Belediye zabıtası yaşanılan kentte o kentin huzuru ve esenliği ile ilgili olarak 24 (yirmi dört) saat esasına göre görev yapmaktadır. Asli bir kamu görevlisi olan belediye zabıtası, görevini ifa ederken Belediye Kanunu, Belediye Meclisinin aldığı kararların uygulanması ve kendi görevi alanı ile ilgili mevzuata dayanarak görevini icra etmektedir. Her mesleğin mensuplarının olduğu gibi belediye zabıtası personelinin de meslek ve görevin ifası sırasında oluşan çeşitli sorunları, özlük haklarıyla ilgili sorunları mevzuattan ve mevzuatın uygulanmasından kaynaklanan çeşitli sorunları bulunmaktadır. Bu tez çalışması; giriş bölümü, dört bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde,çalışmanın amacı, önemi, kapsamı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde; yerel yönetim birimleri ve belediyeler kısaca tanıtılmaktadır, Belediye organları; Belediye Başkanı, Belediye Meclisi, Belediye Encümeni gibi kavramların tanımı yapılarak görev ve sorumluklarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde; kolluk kuvveti kavramı, belediyelerde kolluk kuvveti olan zabıta teşkilatının tanımı, tarihçesi, görevleri, yetki ve sorumlulukları belirtilmiştir. Üçüncü bölümde; belediye zabıtası personelinin temel sorunlarına değinilerek bu sorunların çözümü için yasal, yapısal ve yönetsel çözüm önerileri getirilmiştir. Dördüncü bölümde; Küçükçekmece Belediyesi Zabıta teşkilatının yapısından, yaptığı hizmetlerden ve bu hizmetleri yerine getirirken karşılaştığı sorunlara değinilerek bu sorunların çözümü hususunda öneriler sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise, belediye zabıtasının temel sorunlarından yola çıkılarak getirilen çözüm önerileri, özünde belediye zabıta teşkilatının kurumsallaşamaması ve buna dayalı etkin çalışamaması bağlamında irdelenmiş ve yapılacak değişiklikler ile sorunlara getirilen çözümler sonucunda belediye zabıta teşkilatının ifa ettiği görevi daha etkin bir şekilde yapabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Law-enforcement officers are an indispensable factor about public order and to get tranquility in general society in Turkey. Municipal police work as a particular security force at municipality which is a constitutional public body and local goverment unit. Municipal police work for maintaining peace for 24 (twenty four) hours in the city. While Municipal police who is principal public official, fuctions his or her duty on the grounds of bilagines, decisions that were made by municipal council and assigned positions. Municipal police personnel has various problems like personal benefists problems, legistration problems and arrising from doing legisration problems whlile functions his or her duty like other occupational group. In the introductory chapter, some information is given about the basic goals of the thesis, the significance of the topic and the research method. In the first chapter, local goverment units and municipalities are defined. In addition to this municipality units, Mayor and city council and municipal board are defined too and given information about theirs duties and responsibilities. In the second chapter, Information is given about definition, history, duty, authority and responsibility of police force, police force in municipalities which is municipal police. In the third Chapter, basic problems of municipal police personnels are mentioned and constitutional, structural and executive solutions are offered about these problems. In the fourth chapter; the structure of Kucukcekmece Municipality municipal police, the services it offers and the problems encountered while offering services are discussed. Moreover some solutions are proposed to solve these problems. In the final Chapter, these problems are discussed and it argued that municipal police personnel will work more productively if certain solutions are found to these problems.