Bazı kendilenmiş çerezlik kabak (Cucurbita pepo L.) hatları ve F1 melezlerinde agronomik ve kalite karakterleri yönünden heterosis ve kombinasyon kabiliyetlerinin araştırılması
Investigation of heterosis and combining ability of confectionary pumpkin ( Cucurbita pepo L.) inbred lines and their F1 hybrids for agronomic and quality characteristics
- Tez No: 580192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİ BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma 2018 yılında bazı çerezlik kabak hat ve hibritlerinde heterosis ile Genel ve Özel Kombinasyon kabiliyetlerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Heterosis çalışması için 20 F1 hibrit ve bu hibritlerin ebeveynleri, Genel ve Özel Kombinasyon kabiliyetleri ile ilgili çalışmada ise 10 kendilenmiş hat kullanılmıştır. Araştırmada her parsele 14 bitki ekilmiş ve her parselden üçer bitkide gözlem alınmıştır. Heterosisle ilgili çalışmada en yüksek heterosis oranları; yaprak uzunluğu % 44.71, yaprak genişliği % 34.46, kol uzunluğu % -36.68, meyve uzunluğu % 29.98, meyve eni % 24.14, meyve et kalınlığı % -21.21, meyve çapı % 24.14, meyve başına tohum sayısı %124.46, meyve başına tohum verimi % 185.1, 1000 tohum ağırlığı % 51.76, tohum uzunluğu % 34.69, tohum eni % 21.87 olarak; heterobeltiosis oranları ise; yaprak uzunluğu % 41.32, yaprak genişliği % 27.74, kol uzunluğu % -63.93, meyve uzunluğu % 13.48, meyve eni % 14.79, meyve et kalınlığı % -26.83, meyve çapı % 14.80, meyve başına tohum sayısı % 87.23, meyve başına tohum verimi % 168.45, 1000 tohum ağırlığı % 49.68, tohum uzunluğu % 27.59 ve tohum eni % 19.66 olarak gözlemlenmiştir. Yapılan kombinasyon kabiliyeti analizinde; yaprak uzunluğu, kol uzunluğu, meyve uzunluğu, meyve genişliği, meyve et kalınlığı, meyve başına tohum sayısı, 1000 dane ağırlığı, tohum eni ve tohum uzunluğu bakımından Genel Kombinasyon kabiliyeti en yüksek hat TGK-9 olurken, yaprak genişliği bakımından TGK-3, meyve çapı bakımından TGK-7, meyve başına tohum verimi bakımından TGK-8 en yüksek Genel Kombinasyon Kabiliyetine sahip olmuşlardır. Özel kombinasyon kabiliyetine bakıldığında ise, yaprak uzunluğu, yaprak genişliği, meyve uzunluğu, meyve et kalınlığı, meyve çapı ve 1000 dane ağırlığında TGK-3xTGK-5 melezi; kol uzunluğu, meyve genişliği, meyve başına tohum sayısı ve tohum eninde TGK-1xTGK-13 melezi; meyve başına tohum verimi ve tohum uzunluğunda ise TGK-1xTGK12 melezi en yüksek ÖKK sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate heterosis and combining ability of confectionary pumpkin (Cucurbita pepo l.) inbred lines and their F1 hybrids for agronomic and quality characteristics. 20 F1 hybrids and their parents were used to investigate heterosis, while 10 inbred lines were used to investigate General and Specific Combining ability. The highest heterosis were for leaf length 44.71 %, leaf width 34.46 %, branching length -36.68 %, fruit length 29.98 %, fruit width 24.52 %, flesh thickness -21.21 %, fruit diameter 24.14 %, number of seeds per fruit with 124.46 %, seed weight per fruit with 185.1 %, 1000 kernel weight 51.76%, seed length 34.69% and seed width 21.87%. The highest heterobeltiosis; leaf length 41.32 %, leaf width 27.74 %, branching length -63.93 %, fruit length 13.48 %, fruit width 14.79 %, flesh thickness -26.83 %, fruit diameter 7.89 %, number of seeds per fruit with 87.33 %, seed yield per fruit 168.45 %, 1000 kernel weight 49.68 %, seed length 27.59 % and seed width 19.66 %. At the combining study TGK-9 inbred line had the highest General Combining ability for leaf length, branching length, fruit length, fruit width, flesh thickness, number of seeds per fruit with, 1000 kernel weight, seed length and seed width. For leaf width TGK-3 and fruit diameter TGK-7 had the highest General Combiningh ability, while TGK-8 had the highest Combining ability at the seed yield per fruit. The highest special combining ability for leaf length, leaf width, fruit length, flesh thickness, fruit diameter and 1000 kernel weight TGK-3xTGK-5 hybrids. For branching length, fruit width, number of seeds per fruit with and seed width TGK-1xTGK-13 hybrids the highest special combining ability, while TGK-1xTGK-12 hybrids the highest special combining ability seed yield per fruit and seed length.