Ak Parti Dönemi Türkiye-Afrika ilişkileri Sudan örneği (2002-2015)
Turkey-africa relations in The Ak Party periodThe case of Sudan (2002-2015)
- Tez No: 580197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED TANDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu tezde“Ak Parti Dönemi Türkiye-Afrika İlişkileri: Sudan Örneği (2002-2015)”konusu incelenmiştir. Hem güncel olaylarda kendine yer bulması hem de bu konuda sınırlı akademik çalışmanın bulunması sebebiyle literatüre bir katkı sağlamak amacıyla Sudan örneğinin ele alınması tercih edilmiştir. 2002 ve 2015 yılları arasındaki Türkiye-Afrika ilişkilerini Sudan özelinde incelemeyi hedefleyen bu çalışma, Wendt'in geliştirdiği konstrüktivizm temelinde; Türkiye'nin kıta ile ilişkilerini açıklamaya çalışacaktır. Söz konusu tez çalışması giriş ve sonuç bölümleri hariç olmak üzere toplamda altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye-Afrika ilişkilerini anlamada konstrüktivizmin teorik çerçevede incelemesi, ikinci bölümde geçmişten günümüze Türkiye-Afrika ilişkileri, üçüncü bölümde Ak Parti öncesinde Türkiye-Sudan ilişkileri, dördüncü bölümde Ak Parti döneminde Türkiye-Sudan ilişkileri, beşinci bölümde Sudan'a yönelik insani yardımlar ve kalkınma destekleri, son bölüm olan altıncı bölümde ise konstrüktivizm perspektifinden iki ülke ilişkilerinin genel değerlendirilmesi yapılmış ve daha sonra her iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceğine nasıl yön verileceği noktasında bir yol haritası belirlenmeye çalışılmıştır. Bu tezdeki temel amaç, çeşitli verilerden yararlanarak nitelikli bir araştırma ortaya koymaktır. Türkiye'de Afrika ile ilgili çalışmaların da eksikliği düşünüldüğünde, bu tezin söz konusu eksikliği belirli ölçülerde gidermesi ve literatüre mütevazı bir katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Daha önce Türkiye- Sudan arasındaki ikili ilişkileri bir bütün olarak ele alındığı bu tür bir çalışmanın yapılmadığını ifade edebiliriz. Şimdiye kadar iki ülke arasındaki ilişkilerde herhangi bir siyasi kriz yaşanmasa da Türkiye- Sudan ilişkileri istenilen noktaya henüz gelebilmiş değildir. Bundan sonraki aşamada iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi üç faktör çerçevesinde gerçekleşecektir. Bunlar Türkiye'nin Afrika'ya yönelik mevcut politikası, karşılıklı hayati çıkarlar ve iktidar partileri arasındaki siyasi uzlaşma olarak sıralanabilir. Şimdiye kadar bu faktörler ikili ilişkilerin istenilen düzeye ulaşmasına katkıda bulunmuştur. Buradaki temel soru, bu ilişkilerin gelişimi üzerinde istenmeyen bir etkiye sahip olabilecek herhangi bir değişikliğe tabi olup olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“Turkey-Africa Relations in the Ak Party Period: The Case of Sudan (2002-2015)”has been examined. Sudan has been preferred to consider as a case study, because of current events as well as limited academic studies on this subject. Together, will make a contribution to the literature. Between the years of 2002 and 2015, specifically the case of Sudan in Turkey-Africa relations, the study will try to explain Turkey's relations with the continent based on constructivism that has been developed by Wendt. The thesis study consists of six chapters in total. In the first chapter, the analysis of theoretical framework of constructivism to understand the Turkey-Africa relations; Africa-Turkey relations from past to present in the second chapter, Turkey-Sudan relations before the AK Party (rule) in the third chapter, Turkey-Sudan relations during the Ak Party period in the fourth chapter, humanitarian aid and development assistance to Sudan in the fifth chapter, and in the sixth and last chapter, a general evaluation of the relations of the two countries was made from the perspective of constructivism and then a road map was tried to be determined on how to direct the future of this relationship. The main purpose of this thesis is to produce a qualified research by using various data. Considering the lack of studies on Africa in Turkey, this thesis is aimed to cover the lack in a certain extent and to provide a modest contribution to the literature. We can say that this kind of study, which deals with bilateral relations, has not been done yet. Until now the relations between the two countries have not experienced any political crisis, they have not yet reached the desired level. In the next stage, the development of the relations of the two countries will take place within the framework of three factors. These can be specified as Turkey's current policy towards Africa, mutual vital interests and a political compromise between the ruling parties. So far, these factors have contributed the bilateral relations to reach the desired level. The main question here is whether it is subject to any change that may have an undesirable effect on the development of these relationships.