Bir kamu politikası analizi olarak Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kuruluşu
Foundation of Ombudsman Public Organization as public policy analysis
- Tez No: 580211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİNA KAYIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmanın içeriğinde, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde yerine getirilmesi gereken bir kriter olan ve politika transferi aracılığıyla bir kamu politikası ürünü olarak yapılanan Kamu Denetçiliği (ombudsmanlık) Kurumu'nun Türkiye'deki kuruluş süreci analiz edilmiştir. Bu doğrultuda, ombudsmanlık politikasının süreç temelli analizi yapılarak politikanın bir transfer olduğunu gösterebilmek için, çalışmanın birinci bölümünde kamu politikası, politika aktörleri, politika analizi, süreç modeli ve politika transferi konuları işlenmiştir. Politika transferinin nesnesi olarak kamu politikasına konu olan ombudsmanlık sisteminin denetim bağlamında neyi ifade ettiği, Türkiye'deki kamu denetim yolları içerisindeki yeri, işleyişi ve Avrupa Birliği üyesi olan bazı ülkelerdeki örnek uygulamaları da çalışmanın ikinci bölümünü oluşturmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, süreç modeli kullanılarak Türkiye'nin ombudsmanlık politikasının analizi yapılmıştır. Süreç modeli uygulanarak yapılan analiz, öncelikle Türkiye'de kamu denetimi alanındaki problemlerin teşhis edilmesi ve buna karşın ombudsmanlığın gündeme getirilmesi ile başlamıştır. Süreç modelinin ikinci ve üçüncü aşamasında ise, politikanın formülasyonu ve yasalaşma süreci analiz edilmiştir. Politikanın formülasyonu aşamasında analiz edilen bir diğer konu da politikanın transferi sürecidir. Formülasyon aşamasının tamamlanmasıyla birlikte, politika yasalaşarak uygulamaya geçilmiştir. Böylelikle, politikanın yasalaşma ve uygulanma aşamaları analiz edilerek sürecin değerlendirme safhası da tamamlanmıştır. Yapılan bu kamu politikası analizi ile Türkiye'nin ombudsmanlık politikası hem süreç hem de aktör temelli bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The foundation process of Ombudsman Public Organization, which is needed to be fulfilled in the European Union full membership process and is done as public policy element via policy transfer, is analyzed in the context of this study. Accordingly, the first part of the study contains public policy, policy factors, policy analysis, process model, policy transfer subjects by making an process based analysis of ombudsman policy to be able to show that the policy is a transfer. What Ombudsman system, which is a subject matter of public policy as object of policy transfer, expresses, its place and functoning in public control ways of Turkey, and model applications of some European Union member countries are introduced in second part of this study. In the third part, Turkey's ombudsman policy is analyzed by using process model. Analysis, which is done by implementing process model, started by bringing forward against problems which is recognised in the field of public control in Turkey. In the second and third phase of process model, legalisation and formulation of policy are analyzed. Another subject which is analyzed in the formulation phase, is policy transfer process. Just after formlation phase is completed, policy is applied by being legalisation. Hereby, evaluation process is completed by analyzing formulation and application phases. With the public policy analysis conducted, Turkey's ombudsman policy is analyzed in both process and actor based analysis.