Kamu denetçiliği kurumunun transfer süreci ve işlevselliğinin analizi
Analysis of the transfer process and functionality of the ombudsman institution
  1. Tez No: 667884
  2. Yazar: ŞADİYE SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu çalışmada, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra küresel bağlamda yaygınlaşan Ombudsman kurumunun Türkiye'de oluşturulması çerçevesinde yasal mevzuatın ve kurumsal transfer sürecinin, Kurumun işlevselliğini ne yönde etkilediği araştırılmıştır. Çalışma, Türkiye'de 2012 yılında 6328 sayılı Kanun'la ulusal düzeyde oluşturulmuş olan Kamu Denetçiliği Kurumu ile sınırlıdır. Çalışma sürecinde nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup, verilerin elde edilmesinde doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Politika transferi kuramı zemininde gerçekleştirilen Kamu Denetçiliği politika transfer sürecinin analizinde, Politika Transfer Analizi Soruları Üzerinden Analiz yaklaşımı benimsenmiştir. Kurumun işlevselliğine yönelik analizlerde, uluslararası ombudsman standartlarını belirleyen ilkeler ve politika transferi kuramının ortaya koyduğu varsayımlar doğrultusunda geliştirilen göstergeler ölçeğinde ulaşılan bulgular değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Kamu Denetçiliği Kurumunun transfer süreci ve işlevselliği, politika transferi literatürünün ortaya koyduğu varsayımları tam olarak karşılamamaktadır; Kurum, uluslararası standartlara uygun bağımsızlık ve tarafsızlık göstergelerini bütünüyle karşılamamaktadır; Kurumun işlevsellik düzeyi, uluslararası standartların altındadır; Türkiye'de işlevsellik düzeyi yüksek bir Kamu Denetçiliği mekanizmasından bahsetmek mümkün değildir, şeklinde ifade edilen çalışmanın önermeleri doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the extent of which the legislation and institutional transfer process affects the functionality of the ombudsman institution that have become globally prevalent after the Second World War in the framework of its creation in Turkey is analyzed. This study is limited to the Ombudsman Institution that was created by the law no. 6328 in 2012 in Turkey in the national level. In the study process, qualitative research method is chosen and the document analysis technique is used to acquire data. The Analysis Through Policy Transfer Analysis Questions approach is adopted in the analysis of ombudsman policy transfer process that was carried out on the basis of policy transfer theory. In the analysis about the functionality of the ombudsman institution, the findings from the scale of indicators that were developed by the assumptions that were put forth by the principles that specify the standards of international ombudsman and policy transfer theory are evaluated. As a conclusion, the following hypotheses of the study are verified: the transfer process and the functionality of the ombudsman institution don't completely meet with the assumptions that were put forward by the policy transfer literature; the institution doesn't completely meet with the indicators of independency and impartiality which are in accordance with the international standards; the level of functionality of the institution is below the international standards; it is not possible to speak of an ombudsman mechanism that has a high level of functionality in Turkey.