Innovation or imitation: A patent race approach
Inovasyon ya da imitasyon: Patent yarışları yaklaşımı
  1. Tez No: 580212
  2. Yazar: NURTEN KAYNARCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÜNVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İktisadi kalkınma literatüründe firmaların inovasyon ve imitasyon kararları yoğun biçimde tartışılmıştır. Hızlı ekonomik kalkınma için teknolojik inovasyonun önemini ortaya koyan birçok ampirik ve teorik bulguya rağmen, gelişmekte olan ekonomilerin Ar-Ge harcamalarının GSYH'nın içindeki payı, gelişmiş ülke ekonomilerinin çok gerisindedir. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki teknoloji açığının arkasındaki sebep yalnızca gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelere kıyasla sınırlı kaynaklara sahip olmaları olamaz. Bu noktada, firmaların inovasyon amacıyla yaptıkları Ar-Ge yatırımlarını iyi anlamak ve analiz etmek gerekmektedir. Patent yarışı modelleri bu doğrultuda literatüre önemli katkı sağlamıştır. Patent yarışları, belirli bir teknoloji için patent koruması elde etmek amacıyla firmaların Ar-Ge süreçlerini gösteren çoklu ajan tabanlı modellerdir. Oluşturduğumuz modelde halihazırda piyasada bulunan ve piyasaya yeni katılan firmalar arasındaki teknolojik açık ve yeni firmaların inovasyon ve imitasyon karar süreçleri, patent yarışları yaklaşımı ile incelenmiştir. Daha önce çalışılmış patent yarışları modellerinden farklı olarak, inovayonun geri dönüşü ve başarılı inovasyonu ilk önce yapma ihtimali içerdeki firmalar ile yeni firmalar için farklılaştırılmıştır. Model, cep telefonu sektörü verileri ile kalibre edilmiştir. Kalibrasyon ile halihazırda piyasada bulunan ve piyasaya yeni katılan firmaların erken başarı ihtimalleri arasında büyük bir fark olduğu ve yeni firmalar için patent yarışlarının dışında kalmanın yani imitasyon yapmanın daha rasyonel bir karar olduğu çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovation and imitation of technology are intensively discussed in the literature of economic development. In spite of many empirical and theoretical findings revealing the importance of innovation for rapid economic development, the developing economies are still behind developed economies in terms of R&D expenditure and its share in GDP. Hence, the reason behind differential levels of development among countries cannot be just be the limited resources in the lagging countries as compared to developed countries. Therefore, understanding the motivation of firms to make R&D expenditure for innovation is crucial. Patent race models are important contributions to the literature in this direction. Patent races are multi agent-based models that discusse the R&D investments of firms to obtain patent protection for a specific technology. In our model, we pursue a patent race approach to the technological gap between incumbent and entrant firms as well as innovation and imitation decisions of entrant firms. The return of successful innovation and the probability of early success are differentiated for incumbent and entrant firms. The model is calibrated by the mobile phone sector data. The calibration suggests that there is a subtantial gap between the probabilities of early success of incumbents and entrants and. Moreover, staying out of patent races (imitation) is more profitable for an entrant firm at the calibrated parameter levels.