Selefilik ve Suriye İç Savaşı'nda selefi örgütler arasındaki çatışmalar
Salafiyya and the confli̇cts between salafi̇ organizations in the Syrian Civil War
  1. Tez No: 580218
  2. Yazar: BERKER YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Suriye Krizi, ilk etapta barışçıl gösterilerle başlamasına rağmen, rejimin bu gösterilere sert askerî müdahalelerle karşılık vermesiyle birlikte hızla silahlı bir iç çatışmaya dönüşmüştür. 2011 yılının yaz aylarından itibaren ana eksenlerini Özgür Suriye Ordusu'nun oluşturduğu birçok silahlı muhalif grup kurulmuştur. Temel amacı Esad rejimini devirerek anayasal-demokratik bir Suriye inşa etmek olan bu grupların şeriat temelli bir İslam Devleti kurmak gibi bir amaçları yoktu. Bu gruplar, iyi örgütlenmiş askerî ve siyasî bir bütünlükten yoksun oldukları için başarısız oldular ve parçalandılar. Özellikle 2013 yılından itibaren, bu grupların yarattığı boşluğu Selefi gruplar hızla doldurarak iç savaşta etkin birer aktör haline geldiler. Başlıcalarını, El Kaide, El Nusra/ŞFC/HTŞ, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Ahrarü'ş-Şam'ın oluşturduğu bu gruplar dinî-ideolojik tartışmalar, stratejik farklılıklar, dış aktörlerle ilişkiler, yönetim ve egemenlik problemleri gibi sebeplerden ötürü birbirleriyle çatışmışlardır. Bu çalışmada, Selefi gruplar arasındaki bu çatışmaların sebepleri derinlemesine analiz edilecektir. Bu çatışmaların, dinî-ideolojik meseleler ve çıkar çatışmaları olmak üzere temelde iki farklı boyutunun bulunduğu savunulmaktadır. Çatışmaların çıkarlarla ilgili boyutu ele aldığımız örgütlerin kendi varlıklarını güçlü bir şekilde sürdürme çabalarından kaynaklanıyorken; dinî-ideolojik boyutu ise bu örgütlerin birbirlerinin dinî ve siyasî meşruiyetini yok etme amaçlarıyla ilgilidir. Bu çalışmada her iki boyut da, söz konusu örgütlere ait internet üzerinden erişilebilir kaynaklardan, basılı yayınlardan ve bu gruplar arasındaki gelişmeleri yakından takip eden diğer bağımsız kaynaklardan geniş bir şekilde yararlanılmak suretiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the Syrian Crisis started with peaceful demonstrations in the first place, it quickly turned into an armed internal conflict after the Syrian regime's response with repressive military force to civilian protesters. Since the summer of 2011, a number of armed opposition groups have been formed, the main axis of which is the Free Syrian Army. These groups, whose main aim was to overthrow the Assad regime and build a constitutional-democratic Syria, had no intention of establishing a Sharia-based Islamic State. These groups failed and had broken down because they lacked a well-organized military and political unity. Especially since 2013, Salafist groups quickly filled the gap created by these groups and became active actors in the civil war. These groups, mainly composed of Al Qaeda, Al-Nusra/SFC/HTS, ISIS and Ahrar al-Sham, have clashed with each other due to religious-ideological reasons, strategic differences, relations with external actors, management and sovereignty problems. In this study, the reasons of these conflicts among Salafi groups will be analyzed in depth. In the essence of these conflicts, it is argued that there are two different groups of dimensions related to material interests and religious-ideological issues. The dimensions of the conflicts related to material interests are focused on the strengthening of the organizations' own existence. On the other side, those groups have used religious-ideological arguments to destroy the religious and political legitimacy of their rivals. In this study, a wide range of materials of these organizations from their own internet sources, written publications and other independent sources that closely follow the developments between these groups have been analysed to reach a comprehensive understanding about the topic.