Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) beyin dokusunda civa klorür toksisitesinin oluşturduğu oksidatif stres ve DNA hasarının belirlenmesi
Determination of oxidative stress and DNA damage caused by mercury chloride toxicity in brain tissue rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 580217
  2. Yazar: MEHMET REŞİT TAYSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Aquatic Products, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada son yıllarda sucul ortamlarda önemli bir problem oluşturan civa klorürün (HgCl2) gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)' nda beyin dokusu üzerindeki toksikolojisi ve bunun neden olduğu oksidatif stres ile DNA hasarı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla her grupta 10 balık (n=10) olacak şekilde dört grupta toplam 40 adet balık 2 ve 7 gün süreyle HgCl2'ün iki subletal dozu olan LC50' nin %25' ine ve %50'sine (137,75 ve 275,5 µg/L) maruz bırakıldı. DNA hasarının tespiti için western blotlama tekniği kullanılarak PARP-1 ((Poli (ADP-riboz) Polimeraz-1) ve Elisa kullanılarak 8-Hidroksideoksiguanozin (8-OHdG)' e bakıldı. Oksidatif stresin göstergeleri olarak da Heme Oxygenase-1 (HO-1), 4-Hidroksinonenal (4-HNE) ve Sitokrom c (Cyt c) proteinlerin ekspresyon düzeylerine western blotlama tekniği ile, MDA tayini spektrofotometre ile ve reaktif oksijen türleri (ROS)'nin tespiti ise Elisa yöntemi kullanılarak yapıldı. Sonuç olarak, HgCl2'e maruz bırakılan balıklarda kontrol grubuna göre diğer gruplarda PARP-1, HO-1, 4-HNE, Cyt c ekspresyon düzeylerinde artış; ROS, MDA ve 8-OHdG seviyelerinde yükselme gözlemlendi. Sunulan çalışmanın sonuçları inorganik civanın alt dozlarının bile balıklar için son derece nörotoksik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxicology of mercury chloride (HgCl2), which is an important problem in aquatic environments, on brain tissue in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and its effects on oxidative stress and DNA damage have been investigated in recent years. For this purpose, 40 fish in four groups with 10 fish (n = 10) in each group were divided into 25% and 50% (137.75 and 275.5 µg / L) of LC50, two subletal doses of HgCl2 for 2 and 7 days. For the detection of DNA damage, PARP-1 ((Poli (ADP-riboz) Polimeraz-1) using western blotting technique and 8-OHdG (8-Hidroksideoksiguanozin) using Elisa were examined. As indicators of oxidative stress, HO-1, 4-HNE and Cyt c proteins were measured by western blotting, MDA determination by spectrophotometer and reactive oxygen species (ROS) were determined by Elisa method. As a result, the expression levels of PARP-1, HO-1, 4-HNE, Cyt c were increased in HgCl2 exposed fish compared to the control group; ROS, MDA and 8-OHdG levels were increased. The results of the present study show that even lower doses of inorganic mercury are highly neurotoxic for fish.