Fitness merkezlerindeki yönetim sorunları, üyelerin memnuniyetleri ve beklentileri
Management issues in fitness centers, expectations and satisfaction of members
  1. Tez No: 580221
  2. Yazar: GÖKHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzün rekabetçi yaşam tarzı ve yoğun iş temposu kişileri psikolojik ve fiziksel olarak yıpratmaktadır. Bu çalışmanın amacı; fitness merkezine üye olanların hizmet beklentilerinin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermeyeceğinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada kullanılan veriler İstanbul'da faaliyet gösteren 3 farklı Fitness merkezindeki üyelerden elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında demografik özellikler formu ile“Spor-Fitness Merkezleri Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Uçan (2007) tarafından geliştirilen ölçek 31 maddeden ve 6 alt ölçekten oluşmaktadır. Ölçek 5 seçenekli Likert ölçeği olarak geliştirilmiştir. Anketler, araştırmaya katılmayı kabul eden üyelere uygulanmış, ilgili fitness merkezindeki yönetici ve antrenörlere teslim edilerek, bu kişilerin gözetimi eşliğinde doldurulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre genel ölçek puanı açısından yaş grupları, eğitim durumu, üyelik süresi ve gelir düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir(p>0.05). Devam sıklığı ve öncelikli amaçlar sorularına cevap veren gruplar arasında genel ölçek puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Present day competitive life style and intense tempo are wearing out people both psychological and physical aspect.The aim of the study is to search service expectations of fitness center members can differ from or not according to demographic features. Datas used in research were acquired by members from 3 different fitness center. ''Spor-fitness merkezleri algılanan hizmet kalitesi ölçeği'' was used with demographic features form for data-collection. The scale designed by Uçan (2007) consist of 31 items and 6 sub-scale. It was developed as a 5 multiple-choice likert scale. Surveys were applied members who accepted to join research, delivered trainers and executives and filled accompanied by their observance. According to the research result statistically non-significant difference was not determined aspect of a age groups, education level, duration of membership and level of income. (p>0.05) Statistically non-signidicant difference was determined aspect of general scole point between frequency of attendance and groups which answered primary aim's questions. Statistically non- significant difference isn't available for any group aspect of interaction quality, F1 first sub-dimension.(p>0.05) Statistically non-significant difference was found between age, duration of members, primary aim and level of income groups for F2, output quality.