Fitness yapan bireylerin giyilebilir teknoloji kullanımı ve egzersiz bağımlılığı ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between wearable technology use and exercise addiction of fitness individuals
  1. Tez No: 938381
  2. Yazar: OKTAY ALİ SAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yapılan araştırmanın amacı rekreasyonel fitnessa katılan bireylerin giyilebilir teknolojik spor ürünlerinin kullanım algısı ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Avrupa yakasında bulunan spor merkezlerinde giyilebilir spor teknolojilerinden en az birini kullanan ve rekreatif fitness etkinliklerine katılan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise İstanbul ili Beylikdüzü ilçesinde bulunan spor merkezlerinde giyilebilir spor teknolojilerinden en az birini kullanan, rekreatif fitness etkinliklerine katılan ve gönüllülük esasına bağlı olarak çalışmaya katılım sağlayan 222 birey yer almaktadır. Çalışmanın veri toplama araçları kişisel bilgi formu, egzersiz bağımlılığı ölçeği ve giyilebilir teknolojik spor ürünlerinin kullanım algısı ölçeğidir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 27.0 istatistik programı kullanılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi, iki veya daha fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Giyilebilir teknolojik spor ürünlerinin kullanım algısı ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between the perception of use of wearable technological sports products and exercise addiction of individuals participating in recreational fitness. In the research, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The population of the research consists of individuals who use at least one of the wearable sports technologies and participate in recreational fitness activities in sports centers on the European side of Istanbul. The sample of the research includes 222 individuals who use at least one of the wearable sports technologies in sports centers in the Beylikdüzü district of Istanbul, participate in recreational fitness activities and participate in the study on a voluntary basis. The data collection tools of the study are personal information form, exercise addiction scale and usage perception scale of wearable technological sports products. The data obtainedSPSS 27.0 statistical program was used in the analysis. Mann Whitney U Test was used to compare two groups, and Kruskal Wallis test was used to compare two or more groups. Spearman Correlation analysis was conducted to measure the relationship between the perception of use of wearable technological sports products and exercise addiction.