Kurumsal risk yönetimi ve firma büyüklüğünün finansal performansı üzerine etkisi: BİST 50 üzerine bir uygulama
The effect of enterprise risk management and firm size on financial performance: An application on BIST 50
  1. Tez No: 608179
  2. Yazar: ALİ YEREKAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kurumsal risk yönetimi, firmayı etkileyebilme ihtimali olan olayların saptanması, karşılaşılan riskleri firmaların oluşturduğu risk kültürüne uygun şekilde yöneterek firmanın hedeflerine ulaşabilmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir. Geleneksel risklerin yönetimi firmada her departmanın kendi riskini ele alması gerektiğini belirtirken, kurumsal risk yönetimi risklerin toplu olarak ele alınarak bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasını sağlamaktadır. Kurumsal risk yönetiminin en temel amacı, firmanın performansını arttırarak, rekabet yeteneğinin gelişmesine katkı sağlamaktır. Bu çalışmada amaçlanan kurumsal risk yönetimi ve firma büyüklüğünün firma performansı üzerine etkisini incelemektedir. Bu amaçla Borsa İstanbul (BİST) 50 endeksinde işlem gören şirketlerin 2009-2018 yıllarına ait finansal verileri regresyon ve korelasyon yöntemleri ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları likidite riskinin aktif kârlılık ve faaliyet kârlılık üzerinde etkisi olduğu göstermektedir. Firmaların aktif kârlılığı arttığında likidite riskinin düştüğü görülmüştür. Ayrıca faaliyet kârı arttığında likidite riskinin düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate risk management aims to help the company achieve its goals by identifying the events that may affect the company and managing the risks in accordance with the risk culture created by the companies. While traditional risk management states that each department in the company should address its own risk, enterprise risk management ensures that the risks are handled collectively and integrated. The main objective of corporate risk management has to increase the company's performance and to contribute to the development of competitiveness. The aim of this study is to investigate the effect of corporate risk management and firm size on firm performance. For this purpose, the financial data of the companies has traded at Borsa Istanbul (BIST) 50 Index for the years 2009-2018 were analyzed using regression and correlation methods. Research findings show that liquidity risk has been an effect on asset profitability and operational profitability. Liquidity risk has decreased when the return on assets increased. In addition, liquidity risk has decreased when operating profit increased.