Finans dışı şirketlerde kurumsal risk yönetimi
Enterprise risk management in non-financial firms
  1. Tez No: 264054
  2. Yazar: BÜNYAMİN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AYBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Hızla yapısı değişen finans ve finans dışı sektörün öngörülemeyen belirsizliklerinin ortaya çıkması, riskli bir iş dünyası oluşmasına neden olmuştur. Bu riskli dünyada şirketlerin iş sürekliliği ve gelişimi büyük ölçüde risklerini belirleme, önleme, azaltma ve yönetme kapasitelerine bağlıdır. Risk yönetiminin bir zorunluluk haline geldiği bu durumda Kurumsal Risk yönetimi (KRY) bu gerekler için etkin bir yapı olarak yeni bir yönetim anlayışı olarak ortaya çıkmıştır.Kurumsal yönetimin bir gereği olarak görülen kurumsal risk yönetiminin önemi her geçen gün artmakta ve bununla ilgili olarak özellikle gelişmiş ülkelerde yasalaşmalarla bu önem pekiştirilmektedir. Risk yönetimine dair birçok mevzuat ve standart oluşturulmuş ve uygulamaya konulmuştur. Türkiye de bu yasalaşmaya Türk Ticaret Kanunu Taslağı ile katılmaktadır. Ana odağı kurumsal yönetim olan taslak Türkiye'deki kurumsal risk yönetimi uygulamalarına olan ilgiyi tetiklemeye başlamıştır.Bu tez, finans dışı şirketlere kurumsal risk yönetimi hakkında bilgi verme ve yönlendirme amacıyla oluşturulmuş olup, çalışma kapsamında gerek teorik bilgilere gerekse uygulamaya yönelik bilgiler verilmiştir. Özellikle, Türk finans dışı kesiminde konuya olan farkındalık gözlemlenmiş ve gözlemlerden çıkan bilgiler ışığında havacılık sektörüne yönelik bir model önerisi geliştirilmiştir.Tez kapsamında yapılan gözlem araştırmasından Türkiye'de finans dışı sektörün risk yönetimi açısından neler yaptığı, hangi aşamada oldukları ve nasıl bir yapıya ulaşmak istedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmada oluşturulan model havayolu firmalarının karşı karşıya kaldığı risklerin tanımlanması ve yönetilmesine yönelik olup havayolu şirketinin risk yönetimi organizasyon yapısı, görev ve sorumlulukları, risk yönetimi uygulama süreci, anahtar risk göstergeleri, örnek risk stratejilerinin oluşturulmasını ve risklerin raporlanmasını da kapsayan genel bir risk yönetimi modeli olmuştur.
Özet (Çeviri)
The advent of uncertainties of the ever-changing financial and non-financial sectors has brought along a highly risky business environment, where the sustainability and development of institutions depend mainly on their abilities to identify, prevent, mitigate and manage the risks in question. Thus, Enterprise Risk Management (ERM) has come into existence as a result of the mentioned necessities as a novel understanding of management.Deemed as one of the basic elements of corporate governance, the importance of enterprise risk management has always been increasing, and the laws put in effect regarding enterprise risk management especially in developed countries are clear signs of the mentioned importance attached to it. Turkey has done its part and joined the league of these countries with the Draft of Turkish Commercial Code. Taking the corporate governance at its basis, the Code has managed to draw attention towards the applications of enterprise risk management in Turkey.The thesis hereby has been inked with the purpose of informing on and directing non-financial firms regarding enterprise risk management. Within the scope of the study, a variety of aspects have been evaluated both in terms of their applications and theoretical basis. Theories have been substantiated with a proposed model for the aviation sector in the light of the observations on the Turkish non-financial sector.At the end of the research conducted throughout the thesis; the situation of non-financial sector, its applications in terms of risk management; and the structure it aims to establish have been elaborated. The model put forth during the study casts light on the risks faced by airline companies and the management of these risks as well as explaining and analyzing the organizational structure of risk management, its tasks and responsibilities, risk management application process, key risk indicators, preparations of risk strategies and reporting risks.