Örgüt kültürünün işe adanmışlığa etkisi sivil toplum kuruluşları üzerinde bir uygulama
The effect of organizational culture on commitment to work in non-govermental organizations and a sample application
  1. Tez No: 580258
  2. Yazar: ÖZKAN TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM AYBAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde ekonomik ve sosyal ihtiyaçların sürekli değişim ve gelişim göstermesiyle birlikte, devlet ve özel sektör dışında kâr amacı gütmeyen ve bunun yanı sıra çeşitli sosyal, ekonomik ve eğitim gibi alanlarda faaliyetlerini sürdüren örgütlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç ve isteklerin karşılanmasında üçüncü sektör olarak da adlandırılan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, sivil toplum kuruşlarındaki örgüt kültürünün işe adanmışlıkla olan ilişkisini incelemektir. İşe adanmışlığın verimlilik, memnuniyet, karlılık, iş gören devir hızı gibi iş sonuçlarına etkisi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden örgütlerin insan kaynaklarına gerekli önem ve özeni göstererek iş görenlerinin her türlü maddi/manevi ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeye gelmesi günümüz koşullarında oldukça önemlidir. Örgütteki iş görenlerin ortak bir değerler zincirini benimsemesi, kendilerini örgüte ve yaptıkları işe adamaları örgüt içerisindeki kültüre bağlıdır. Güçlü bir örgüt kültürüne sahip olan kuruluşlar amaçlarını ve faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdüreceklerdir. Bu çalışma kapsamında ele alınan sivil toplum kuruluşundaki örgüt kültürünün, işe adanmışlıkla ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak çalışan 217 katılımcıya, anket uygulanarak elde edilen veriler çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda Klan ve Adrokrasi olmak üzere iki örgüt kültür boyutu elde edilmiştir. Elde edilen boyutlar ile işe adanmışlık arasında belli düzeylerde pozitif yönlü ve anlamlı katkıların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the continuous change and development of economic and social needs, outside the state and private sectors there is a need for organizations that do not aim to gain profit and does some activities regarding various social, economic and educational areas. The activities of the non-governmental organizations, also called the third sector, are of vital importance in meeting these needs and demands. The purpose of this study is to examine the relationship between organizational culture and business commitment in non-governmental organizations. Commitment to work is known to have an impact on business outcomes such as efficiency, satisfaction, profitability, and turnaround speed. Therefore, it is very important in today's conditions that organizations can respond to all their material / spiritual needs of their workers by showing the necessary importance and care to human resources. That those who work in the organization adopt a common chain of values, dedicate themselves to the organization and their work depends on the culture within the organization. Organizations that have a strong organizational culture will continue their goals and activities successfully. In this study, the relationship between organizational culture and commitment to work has been tried to be determined. The data by applying the a questionnaire to 217 participants has been analyzed from different perspectives. As a result of analyses, two organizational culture dimensions, Clan and Adhocracy, are identified. It has been determined that there are some positive and significant contributions between the dimensions obtained and commitment to work.