Türkiye'de mikro tasarruf eğilimleri: Çorum hane halkı tasarruf eğilimi üzerine bir araştırma
Micro-saving trends in Turkey: A research on saving tendency of Çorum households
- Tez No: 580273
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ASIF YOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gelirin tüketimden artan kısmına tasarruf denilmekte olup; istekle yapılan tasarruf, zorunlu tasarruf, iç tasarruf, dış tasarruf, özel kesim tasarrufları, kamu kesimi tasarruflarından oluşmaktadır. Tasarrufları harcanabilir kişisel gelir, enflasyon, reel faiz oranı, demografik yapı ve devlet politikaları etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı, Çorum' da ikamet eden hane halkının tasarruf yapan ve yapmayan kişiler arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaca ulaşmak için 309 kişi ile online olarak anket yapılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS 18.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Ankete katılan kişilerin % 55'i kadın, %45'i erkektir.
Özet (Çeviri)
The increasing portion of income from consumption is called savings. savings made by demand, compulsory savings, internal savings, external savings, private sector savings, public sector savings. Savings may affect disposable personal income, inflation, real interest rate, demographic structure and government policies. The purpose of this study is to determine whether there is a significant difference between the households living in Çorum which make savings and which do not. For this purpose, 309 people were surveyed online. The findings were analysed by SPSS 18.0 package program. 55% of the respondents were women and 45% were men.