An exploration of metaphors in W. B. Yeats' poetry through metaphor theory
Metafor teorisi ve William Butler Yeats' in şiirlerinde metafor
  1. Tez No: 580278
  2. Yazar: CANSU ÖRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Metafor Teorisinin gelişimini araştırmayı ve bu teoriyi William Butler Yeats' in seçilmiş şiirlerine uygulamayı amaçlamaktadır. Öncelikle Metafor Teorisinin tarihi ve gelişimi Aristotales' den başlayıp farklı alanlardaki metafor çalışmaları yapan günümüz akademisyenlerine kadar gözden geçirilmiştir. Ardından Nobel Ödüllü şair William Butler Yeats' in seçilmiş şiirleri incelenmiştir. Metaforların şiirlerdeki varlığı ve yorumlanması araştırılmıştır. Geleneksel ve alışılmamış metaforlar belirlenmiş ve bunun yanı sıra olağandışı Yeatsiyen sözcük hazinesi sonucundan oluşan geleneksel metaforların olağandışı kullanımları ayırt edilmiştir. Sonuç olarak metaforların, insanın bilişsel sisteminin dile yansımasının bir kanıtı olduğunu ve William Butler Yeats' in şiirlerinin hem geleneksel hem de alışılmamış metaforlar bakımından zengin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the development of the metaphor theory and its application to the selected poems of William Butler Yeats. Firstly, the history and the development of the metaphor theory is investigated from Aristotle to the contemporary metaphor scholars from different study fields. Then, the Nobel Award winner poet William Butler Yeats' selected poetry is investigated. The presence and the interpretation of the metaphors are analyzed. The conventional and unconventional metaphors are detected and additionally, unconventional usage of the conventional Conceptual Metaphors are distinguished as a consequence of extraordinary Yeatsian vocabulary. As a result, this study observes that metaphors are distinct proofs to indicate that language is a reflection of one's conceptual system and William Butler Yeats' poetry is highly rich in both conventional and unconventional metaphors.