1923'den günümüze ilkokul ve ortaokul müzik dersi öğretim programlarında geleneksel Türk müziği unsurlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of the elements of traditional Turkish music in primary and secondary music education curriculum since 1923.
  1. Tez No: 580279
  2. Yazar: NAİL DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, 1923'den günümüze İlkokul ve Ortaokul müzik dersi programlarında yer alan Geleneksel Türk müziği unsurlarının hangi oranda ders programlarında yer aldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaca bağlı olarak Türk müziğine ilişkin teorik, boyut, Türk müziği türleri ve müzik dersi öğretim programlardaki makamlara yer verilme durumları araştırılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden“tarihi araştırma”modeli kullanılmıştır. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul ve ortaokullarda, 1924-2019 yılları arasında okutulan Müzik Dersi Öğretim Programları incelenmiştir. Veriler, nitel araştırma tekniklerinden doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Doküman incelemesi ile elde edilen araştırma verilerinin çözümlenmesi ve yorumlanmasında, betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. 1995 müzik dersi öğretim programında Türk müziğine ilişkin teorik bilgilerin İlkokul ve Ortaokul müzik eğitimi programlarında en yüksek seviyeye çıktığı izlenmiştir. 1989 yılından günümüze İlkokul Müzik öğretim programlarında Türk müziği türlerinde bir düşüş eğilimi görünmektedir. Ortaokul Müzik Öğretim Programlarında ise Türk müziği türlerine 1995, 2006 ve 2017 programlarında daha fazla yer verilmiştir. 2017 programının Cumhuriyet döneminin ilkokul düzeyinde makamlara en çok yer veren programı olma özelliğine sahip olduğu, 1995 programının ise ortaokul düzeyinde makamlara en çok yer veren program olduğu görülmüştür. Programların oluşturulmasında müzik eğitimcilerinin, öğrencilerin ve diğer eğitim paydaşlarının görüşlerinin alınması ve program oluşturulurken Türk müziği unsurlarına daha çok yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the proportion of traditional Turkish music elements in the primary and secondary school music programs since 1923. Depending on this aim, the theoretical, dimension, types of Turkish music and the status of the makams in the music education curriculum were investigated. In this research, "historical research inden, one of the qualitative research methods, was used. In this context, the Music Education Curriculum taught in the primary and secondary schools of the Ministry of National Education between 1924-2019 was examined. Data were collected through qualitative research techniques through document analysis. Descriptive analysis method was used in the analysis and interpretation of the research data obtained through document analysis. In the 1995 music lesson curriculum, it was observed that the theoretical knowledge about Turkish music reached the highest level in the primary and secondary school music education programs. Since 1989, there has been a downward trend in Turkish music genres in primary school music education programs. In the Secondary School Music Teaching Programs, Turkish music genres were included more in the 1995, 2006 and 2017 programs. It was seen that the 2017 program was the program that gave the most place to the authorities at the primary level of the Republican period, and the 1995 program was the program that gave the most place to the authorities at the secondary school level. It is suggested that the opinions of music educators, students and other education stakeholders should be taken into consideration in the creation of the programs and that Turkish music elements should be included more while creating the program.