Amonyak gazı ile doyurulmuş amonyak çözeltilerinde malahit cevherinin çözünürlüğünün incelenmesi
  1. Tez No: 58030
  2. Yazar: MEHMET EMİN ARZUTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Malahit cevherinin amonyak gazı ile doyurulmuş amonyak çözeltilerindeki çözünürlüğü incelenmiştir. Çalışmalarda; tane boyutu, amonyak çözeltisi konsantrasyonu, reaksiyon sıcaklığı ve karıştırma hızı parametre olarak alınmıştır. Amonyak gaz akış hızı ile katı-srvı oranı sabit tutulmuştur. Malahit cevherinin amonyak gazı ile doyurulmuş amonyak çözeltilerindeki çözünme hızının; tane boyutunun ve amonyak konsantrasyonunun azaltılması, sıcaklık ve karıştırma hızının da artırılmasıyla arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The dissolution of malachite in ammonia solutions, saturated with ammonia gase, have been investigated. In the runs, particle size, ammonia concentration, reaction temperature and stirring speed were chosen as experimental parameters. Flow rate of ammonia gase and the ratio of solid to liquid is constant. It was observed that a decrease in the particle size and ammonia concentration, and an increase reaction temperature and stirring speed increased dissolution of malachite ore in ammonia solutions saturated with ammonia gase.