Farklı yaşlardaki gökkuşağı alabalığı dişilerinin yumurta verimi ve aynı yaştaki erkek balık sperması ile döllenmesinin bazı üreme özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 58029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MAHMUT KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu araştırmada farklı yaşlardaki (3, 4, 5 ve 6) dişi damızlık Gökkuşağı Alabalıkları {Oncorhyncus mykiss) 'ndan alman yumurtalar 3 yaşındaki erkek damızlık balıklardan alınan sperma ile döllenmiş, bunlarda yumurtaların döllülük oranı, çıkış gücü, kuluçka randımanları ve keseli dönemde yaşama güçleri karşılaştırılmıştır. 3 Yaş Dişi ile 3 Yaş Erkek balık kullanılan grupta; kuluçka randımanı % 77.03, çıkış gücü % 91.58, döllülük oranı % 82.91 ve keseli dönemde yaşama gücü % 98.79 olarak bulunmuştur. 4 Yaş Dişi x 3 Yaş Erkek grubunda; kuluçka randımanı % 96.74, çıkış gücü % 98.65, döllülük oranı % 97.74 ve keseli dönemde yaşama gücü % 99.67 çıkmıştır. 5 Yaş Dişi x 3 Yaş Erkek grubunda kuluçka randımanı % 86.68, çıkış gücü % 92.67, döllülük oranı % 92.76 ve keseli dönemde yaşama gücü % 99.25 olarak bulunmuştur. Son grup olan 6 Yaş Dişi x 3 Yaş Erkek grubunda ise kuluçka randımanı % 98.54, çıkış gücü % 99.63, döllülük oram % 98.90 ve keseli dönemde yaşama gücü % 100 olarak bulunmuştur. Yumurta verimleri ise 3 yaş; 23 18 adet/kg, 4 yaş; 2257 adet/kg, 5 yaş; 1993 adet/kg ve 6 yaş için 1584 adet/kg olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak kuluçka randımanı, çıkış gücü, döllülük oranı ve keseli dönemde yaşama gücü gibi üreme özellikleri bakımından 6 Yaş Dişi x 3 Yaş Erkek grubu diğer gruplardan daha üstün olarak bulunmuştur. Kuluçka randımanı, döllülük oram ve keseli dönemde yaşama gücü bakımından gruplar arasında önemli farklılıklar görülmezken ( p > 0.05 ), çıkış gücü açısından fark önemli çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the same aged males ( 3 Years Old ) of the rainbow trout {Oncorhyncus mykiss) were mated with the different aged (3,4,5 and 6 Years Old) female fishes. These four groups were compared with each other in regard to the brooding yield, hatching yield, the fertilization and the survival rates (in larval stage). The brooding yield, hatching yield, the fertilization and the survival rates(in larval stage) were calculated as in the first group ( 3 Years Old Female X 3 Years Old Male ) ; 77.03 %, 91.58 %, 82.91 % and 98.79 %. In the second group (4 Years Old Female x 3 Years Old Male ) ; 96.74 %, 98.65 %, 97.74 % and 99.67 %. In the third group (5 Years Old Female x 3 Years Old Male ) ; 86.68 %, 92.67 %, 92.76 % and 99.25 %. In the last group (6 Years Old Female x 3 Years Old Male ) ; 98.54 %, 99.63 %, 98.90 % and 100 %. The egg yields (for per kg) are calculated as 3 years old 2318; 4 years old 2257 ; 5 years old 1993 and 6 years old 1584. As a result; the last group (6 Years Old Female x 3 Years Old Male ) for all characteristics is superior than the other groups. But there was no statistical difference between the groups, except for hatching rate.