The role of recovery experiences on effects of emotional labor
İş saatleri sonrası toparlanmanın duygusal işçiliğin etkileri üzerindeki rolü
- Tez No: 580329
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞAFAK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Duygusal işçiliğin hem çalışanlar (iş doyumu, tükenmişlik vb.) hem de iş ile alakalı (performans, maaş vb.) etkileri üzerine giderek artan bilimsel bugular bulunmaktadır. Ancak, bu çalışmalardan bazıları duygusal işçiliğin negatif etkileri üzerinde duruyorken diğerleri ise pozitif veya istatistiksel olarak anlamlı olmayan etkilerini vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, duygusal işçilik stratejilerini, çalışanları ve isle ilgili çıktıları etkileyebilecek olan aracı faktörlerin araştırıldığı yeni araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda, güncel çalışma iş saatleri sonrası toparlanmanın duygusal işçilik stratejileri ile ilgili çıktılar arasındaki ilişki üzerindeki etkisini yeni bir kavramsallaştırma ile çözümlemek üzere tasarlanmıştır. Bireylerin çalışma hayatlarındaki çalışma saatleri uzadıkça, ihtiyaçları olan iş saatleri sonrası toparlanma süresi de artmıştır. İş saatleri sonrası toparlanma sürecinin duygusal işçiliğin sonuçlarının etkisini değiştirebileceği öngörülmektedir. Bu amaçla, farklı duygusal işçilik stratejilerinin (hissedilen PD/ND, bastırılan PD/ND, canlandırıcı PD/ND) çalışanların iyi oluş, iş doyumu ve duygusal tükenme seviyelerine olan etkisini araştırmak için 366 çalışanın katılımcı olarak yer aldığı bu çalışma çoklu ve hiyerarşik regresyon analizleri ile yapılmıştır. İlaveten, iş saatleri sonrası toparlanmanın rolünü ortaya çıkarmak için 6 farklı model yol analiziyle AMOS kullanılarak test edilmiştir. Sonuç olarak, bulgular duygusal işçiliğin yeni kavramsallaştırmasının pozitif ve negatif durumlar arasında farklılaşma olduğunu göstermektedir, aynı zamanda“hissedilen”boyutunun önemini ortaya çıkarmaktadır. Buna ek olarak, iş saatleri sonrası toparlanmanın duygusal işçilik ve sonuçları ilişkisi üzerinde etkisi olabileceği sonucuna varılmıştır. Sonuçlar teorik zeminle ilişkilendirilerek tartışılmış olup son olarak, kısıtlamalar ve teorik uygulamalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are increasing empirical findings related to the effects of emotional labor on both workers (job satisfaction, burnout, etc.) and work-related (performance, salary, etc.) outcomes. However, some of these studies have empathized negative effects of emotional labor and some of them have provided positive or non-significant effects of emotional labor. Thus, there is a need to conduct new researches which focus on discovering moderator and mediator factors that can influence emotional labor strategies and workers and work-related outcomes. In this context, the current study was designed to test the role of recovery experiences between emotional labor strategies with a new conceptualization and related outcomes. As individuals have longer working hours in their work lives, their needs to recover themselves have also increased. The recovery process might change the outcomes of emotional labor. For this purpose, we conducted this study including 366 employees in order to investigate the effect of different emotional labor strategies (PA / NA Felt, PA / NA Suppressing, PA / NA Amplifying) on well- being, job satisfaction and emotional exhaustion levels of employees with multiple and hierarchical regression analysis. Followingly, 6 different models were tested with path analysis by using AMOS in an attempt to reveal the role of recovery experiences. Consequently, results have shown that new conceptualization of emotional labor demonstrated differentiation between positive and negative conditions and also it provides the importance of“felt”dimension. Additionally, we found that recovery experiences may have an impact on the path between emotional labor and outcomes. The findings are discussed in relation to the theoretical background. Lastly, the limitations and theoretical implications were provided.