TEMPO / NaCIO / NaBr oksidasyon yöntemiyle nanoselüloz üretimi
Nanocellulose preperation by TEMPO / NaCIO / NaBr oxidation method
- Tez No: 580335
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİN TUĞAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Selüloz nanofibriller (NFC), büyük ölçüde odun biyokütlesinden ve tipik olarak ağartılmış odun hamurundan sulu ortamda mekanik parçalanmasıyla elde edilir. Ancak, bu yöntemlerin tek başına kullanılması düşük verimliliğin yanı sıra yüksek maliyet ve enerji tüketimi gerektirmektedir. Bu sorunları gidermek için çeşitli kimyasal ve biyolojik ön işlemler geliştirilmiştir. Yakın geçmişte selüloz liflerin 2,2,6,6- tetramethylpiperidine-1-oxyl (TEMPO)-destekli oksidasyon ile kontrol edilebilir, yüksek verimli ve daha düşük mekanik enerji tüketimiyle sulu ortamda ayrıştırılabileceği belirlenmiştir. Bu çalışmada TEMPO-destekli oksitlenmiş selüloz (TOC), değişik NaClO birincil oksidan miktarı kullanarak ağartılmış odun hamurunun bazik ortamda TEMPO/NaBr/NaClO sistemi ile oksidasyonu sonucu elde edilmiştir. Oksidasyon işleminin bir başarı ölçütü olarak değerlendirilen, enerji tüketimine katkı sağlayan ve titrasyon iletgenlik ölçümleriyle belirlenen –COONa sodium karboksilat grupları için D-glukoz birim başına 1.68 mmol/g değeri elde edilmiştir. Devamında seyreltilmiş TOC örnekleri ultrasonikasyon ve yüksek basınçlı homojenizasyona tabi tutularak TEMPO-destekli oksitlenmiş selüloz nanofibril (TOCN) süspansiyonu elde edilmiştir. Elde edilen süspansiyona santrifüj saflaştırma işlemi uygulayarak fibrillenmemiş- kısmen fibrillenmiş parçaları ayırarak TOCN (supernatant) çözeltisi, başka bir adıyla NFC üretilmiştir. Nanofibrillenme sürecinde orijinal selülozun kristal yapısının korunduğu ve düzlemler arası mesafenin (d200) neredeyse değişmediği (MFC, TOC ve TOCN selüloz örneklerinde sırasıyla 4,39 nm, 4,26 nm ve 3,53 nm) XRD ölçümleriyle teyit edilmiştir. TOCN'lerin solüsyon halindeki ortalama hidrodinamik büyüklükleri, dağılım yüzdeleri ve homojenlığı DLS ölçümleriyle gözlemlenmiştir. TOC örneğinin üçlü dağılımlı yapısı TOCN örneğinde daha küçük ve ortalamaları 100 nm ve 700 nm'de bulunan ikili büyüklük dağılımlı yapıya dönüşdüğü görülmüştür. Daha sonra, TOCN çözeltisi vakum filtrasyon yöntemiyle ıslak film haline getirilip şeffaf film eldesi için iki kurutma tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cellulose nanofibrils (NFC) are obtained mainly from wood biomass and typically by mechanical disintegration of bleached wood pulp in aqueous medium. However, the use of these methods alone requires high cost and energy consumption as well as low efficiency. These problems have been solved for various chemical and biological pretreatment. Recently, it was reported that 2,2,6,6- tetramethylpiperidine-1-oxyl (TEMPO) -mediated oxidation of cellulose fibers, allowed for controlable and high efficiency process accompanied by low energy mechanical disintegration of the oxidized fibers in aqueous suspensions. In this study, TEMPO-mediated oxidized cellulose (TOC) were produced by oxidation of bleached wood pulp with basic TEMPO / NaBr / NaClO system was carried out under different amounts of NaClO primary oxidant. Being an important success criterion, contributing to energy consumption and calculated by titration conductivity measurements the value of 1.68 mmol/g for –COONa sodium carboxylate groups per D-glucose unite was obtained. Subsequently, diluted TOC samples were subjected to ultrasonication and high pressure homogenization to obtain TEMPO-mediated oxidized cellulose nanofibril (TOCN) suspension. By applying centrifugation to separate non/partially fibrillated portions, the TOCN solution (supernatant) also known as NFC, was produced. It was confirmed by XRD measurements that the crystal structure and the interplanar distance (d200) of the original cellulose was maintained during the nanofibrillation process (4.39 nm, 4.26 nm and 3.53 nm in MFC, TOC and TOCN cellulose samples respectively). The mean hydrodynamic sizes, distribution percentages and homogeneity of TOCNs in solution were observed by DLS measurements. The trimodal size distribution of the TOC sample was changed to bimodal size distribution with smaller averages of 100 nm and 700 nm. The wet films of the TOCN solutions was obtained by vacuum filtration, subsequenly dried by two drying techniques.