Türkiye'de vergi kaçakçılığı suçunun incelenmesi
Investigation of tax evasion crime in Turkey
- Tez No: 580334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkemizde vergi kayakçılığı ile ilgili birçok düzenleme değiştirilmiş ve değiştirilmeye devam etmektedir. Bu kadar değişikliğin amacı ise vergi kaçakçılığının önüne geçerek daha adaletli bir gelir dağılımı sağlamaktır. Sistem ise sürekli reformlara uğrayarak kendi düzenini ihlal etmektedir. Öncelikle vergi sistemi üzerinde kalıcı ve daha sistemli değişiklikler yapılmalıdır. Sistem kusursuz ve adaletli olduğu zaman. sisteme karşı adaletsizlik veya düzen bozuculuk çıkaranlar daha etkin cezalandırılacak ve kaçakçılığın önüne daha etkin geçilecektir. Adaletli bir vergi sistemi. adaletli gelir dağılımı anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, many regulations related to tax skiing have been changed and are still being changed. The aim of such a change is to ensure a more equitable income distribution by preventing tax evasion. The system undergoes constant reforms and violates its own order. First, permanent and more systematic changes should be made to the tax system. When the system is flawless and fair. those who cause injustice or disruptions against the system will be punished more effectively and smuggling will be prevented more effectively. A fair tax system means a fair distribution of income.