Ayıntablı Aydî Baba'nın kelamî görüşleri-İmam Matürîdî bağlamında-
Aydî Baba's opinions about kelam -in the context of Imam Matürîdî-
  1. Tez No: 580356
  2. Yazar: ŞEYMA NUR CUVOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÇİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez 19. Yüzyıl sûfîlerinden Aydî Baba'nın divanı ve divanına yansıdığı kadarıyla kelâmî düşünceleri etrafında şekillenmektedir. Birinci bölümde Aydî Baba'nın yaşadığı çevre, divanının muhtevası ve düşünce dünyasına etki eden unsurlar tespit edilmektedir. İkinci bölümde ise Aydî Baba'nın divanından yola çıkarak, kelamî düşünceleri İmam Matûrîdî bağlamında ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde ise tezin muhtevasıyla ilgili bir değerlendirme yapılarak Aydî Baba'nın tasavvuf anlayışının itikadî zemininden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is shaped around the divan and divan thoughts of Aydî Baba, one of the 19th century sufi. In the first part, the environment in which Aydi Baba lives, the content of his divan and the factors affecting the world of thought are determined. In the second chapter, starting from the divan of Aydî Baba, theological ideas are discussed in the context of Imam Matûrîdî. In the conclusion part, an evaluation of the content of the thesis is made and it is emphasized that the transitions between the lodge and madrasah in the Ottomans are not realized by preferring one to the other as seen in Aydî Baba.