Dijital reklam mecraları ve tüketicilerin sosyal medya reklamlarına karşı tutumu
Digital advertising media and consumers 'attitudes against social media advertisements
- Tez No: 580357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde kullandığımız birçok unsur dijitalleşmiş ve yaşamımızı kolaylaştırır hale gelmiştir. Web 1.0 ile tek yönlü etkileşim gerçekleşirken web 2.0 ile çift yönlü etkileşim söz konusu olmuş, gazete/dergi, radyo, televizyon gibi geleneksel medya araçları ile tek yönlü bilgi edinilirken artık web 2.0 ile çift yönlü etkileşim oluşmuştur. Bu durum işletmelerin pazarlama alanında yeni fırsatlar kazanmasına, işletmenin kimliğini oluşturması ve müşteri potansiyeline dijital ortamdan daha kolay bir şekilde ulaşır hale gelmesine, işletme faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için yeni kapılar açılmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada dijital pazarlama mecralarında reklam faaliyetleri ve tüketicilerin sosyal medya reklamlarına olan tutumu araştırılmıştır. Çalışmada dijital pazarlamanın üst kapsamı olan hizmet pazarlamasından kısaca bahsedilmiştir. Daha sonra dijital dönüşüm ve dijital pazarlamanın gelişimi anlatılıp dijital reklam mecraları ve bunun alt başlığı olan sosyal medya da reklam faaliyetleri açıklanmıştır. Çalışmada 207 katılımcıya çevrimiçi anket uygulanmış ve katılımcıların demografik özellikleri ile sosyal medya reklamlarına olan tutumları arasındaki ilişki incelenmiş ve SPSS 22 programı kullanılarak parametrik ve parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, many of the elements we use today have become digitalized and make our life easier. One-way interaction was realized with Web 1.0, while there was a bidirectional interaction with web 2.0, while the traditional media tools such as newspapers / magazines, radio, and television received one-way information, while a two-way interaction was created with web 2.0. This situation caused the enterprises to gain new opportunities in the marketing field, to create the identity of the enterprise and to reach the customer potential more easily from the digital environment, and to open new doors to realize the business activities. In this study, advertising activities and attitudes of consumers towards social media advertising in digital marketing media have been investigated. In this study, service marketing, which is the top scope of digital marketing, is mentioned briefly. Later, the development of digital transformation and digital marketing was explained and digital advertising media and its sub-title social media advertising activities were explained. An online questionnaire was applied to 207 participants and the relationship between the demographic characteristics of the participants and their attitudes to social media advertising was examined and analyzed using parametric and nonparametric tests using SPSS 22 program.