Tıp doktoru Anton Çehovun oyun metinlerindeki tıbbi öğelerin saptanması
Medical doctor Anton Chekhov's play texts to determine the medical elements
- Tez No: 580364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ KAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çehov' un oyunlarında dikkat çeken nokta, hastalıkların klinik seyirlerini diyaloglarında işlerken karakterlerinde fiziksel tanımlamaların yanında hastalıkların psikolojik yansımasını da vurgulamasıdır. Hastalıklara bütüncül yaklaşarak Çehov' un oyunlarını yönetecek rejisör ve oyuncuların sahne çalışmalarına farklı bir bakış açısı getirmesi hedeflenmektedir. Böylelikle oluşacak bu farklı bakış açısı oyuncu ve yönetmenlerin oyunlarını daha gerçekçi sahnelemelerini sağlayacaktır. Araştırmamız Anton Çehov' un tıbbi kimliğini, yaşadığı dönemdeki Rusya ve dünyadaki tıbbi gelişim aşamalarını ve oyunlarda tespit edilen teşhis ve bulguların karakterler üzerindeki yansımasını da içermektedir. Sonuç bölümünde ise Çehov' un kullanmış olduğu tıbbi öğelerin oyun metinlerinde nasıl ve ne şekilde kullandığı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The point of attention in Chekhov's plays is that he emphasizes the psychological reflection of the diseases as well as the physical descriptions of the characters while processing the clinical course of diseases in their dialogues. It is aimed to bring a different perspective to the stage works of the directors and actors who will manage Chekhov's plays by approaching the diseases in a holistic way. Thus, this different perspective will enable actors and directors to stage their plays more realistically. Our research includes Anton Chekhov's medical identity, the stages of medical development in Russia and the world in his lifetime, and the reflection of the diagnoses and findings identified in the games on the characters. In the conclusion part, how and in what way Chekhov used the medical elements used in play texts were interpreted.