Basel III gelişmiş içsel derecelendirmeye dayalı yaklaşıma Türk bankacılık sektörü uyum süreci ve etkileri
Adaptation process of Turkish banking sector for basel III advanced internal ratings based approach and impacts
- Tez No: 580377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT GÜNCELER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bankaların ekonomik anlamda yaşanacak krizlere karşı hazırlıklı olmasında sağlıklı bir bilanço yapısına sahip olması önem arz etmektedir. Bu sebeple de düzenleme ve denetleme standartlarının iyi belirlenmesi ve istikrarlılığın sağlanması bankalar için önem kazanmaktadır. Uluslararası platformda faaliyet gösteren Basel Bankacılık Denetim Komitesi, bankaların etkin denetim mekanizmalarını geliştirebilmek amacıyla Basel adında bir standartlar dizisi hazırlamıştır. Tezde bu standartlara yer verilerek gelişimi ve etkileri değerlendirilmiştir. Tezin ana amacı hâlihazırda BDDK tarafından çıkarılan İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımlar Tebliği kapsamında Basel II Gelişmiş İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşım kriterlerinin sektör üzerinde yaratabileceği risk ağırlıklı varlıklara yönelik farklı stres senaryolarının da dahil edilerek bir değerlendirmenin yapılmasıdır. Ek olarak Ocak 2022 de uygulamaya alınacak olan Basel III reformlarının da Gelişmiş-İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımlar üzerinde değişen noktaların tespitine çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks should have healthy fiscal status in terms of balance sheet and equity in order to be protected against economic shocks. Hence a good regulation and supervision has an important role to monitor banking activities. In order to structure and develop efficient regulation and supervision activities, an international institution called BSBC, has create rule of thumb called Basel Criteria. The aim of this paper is to tell all story about Basel, its cause and effects. Also an applied model for calculating RWA will be included with different stressed scenarios in order to evaluate capital impact after Basel II A-IRB approach and additionally the impact of Basel III reforms (Basel IV) which will be in force in 2022 onwards with a transitional plan.