Platon ve Farabi'nin siyaset felsefelerinin karşılaştırılması ve siyaset felsefelerinde erdem
The comparision of philosophy of politics and virtue consept in Plato and Farabi
- Tez No: 218493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türk İslam felsefesinin ilk temsilcilerinden olan Farabi'nin etki kaynakları arasında Türk İslam felsefesinin gelişmesine etki eden Yunan felsefesinin önemli isimlerinden Platon ve Aristoteles gösterilmektedir. O özelikle siyaset alanında Platon'un önemli bir takipçisi olmuştur. Bununla birlikte düşünürlerimizin varlık, bilgi ve ahlak alanındaki düşüncelerinde de önemli benzerlikler bulunmaktadır. Onlar varlık alanında içinde yaşanılan dünyanın dışında, akılla kavranılması mümkün olan bir alem tasarlamışlarıdır. Burada ortak bir şekilde bu gerçek varlıkların bilgisine akılla ulaşılabileceğini savunmuşlardır. Ahlak alanının ise iyi-kötü, erdem, mutluluk gibi problemlerine de benzer çözümler üretmişlerdir.Platon ve Farabi için insanın bu dünyadaki amacı mutluluk olmuştur. Bu da akılla kavranılan varlıkların bilgisine ulaşmakla mümkün olmaktadır. İnsan aynı zamanda bu süreç içerisinde iyi ve erdemli hale gelmektedir. Erdemli olmak her ikisi için de mutluluğun ön koşuludur. Erdem kavramı onların ahlak felsefelerinde önemli bir yere sahip olduğu gibi siyaset alanının da kilit kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Onların ahlak alanında insanların önüne koydukları amaç siyaset alanında gerçekleşme imkanı bulmaktadır.Siyaset felsefelerinde, ideal devlet anlayışlarını ortaya koyan düşünürlerimizin, hayal ettikleri bu devlet düzenleri arasında, toplumsal sınıflama, yönetim, eğitim, sanat, aile, hukuk ve ekonomi açısından ciddi benzerlikler bulunmaktadır. Özellikle düşünürlerin ahlak alanındaki görüşlerini siyaset alanına taşıyan erdem fikri bu devlet düzenlerini şekillendiren önemli bir unsurdur. Onlarda devletin varlık sebebi, bireyleri erdemli hale getirebilmek olmuştur. Bunun için toplum içerisindeki en erdemlilerin yönetime gelmesi gerektiğini savunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Among the influential sources of Farabi, one of the first representatives of Turkish ? Islamic philosophy, are Plato and Aristotle, who are significant names of Greek philosophy affecting the improvement of Turkish ? Islamic philosophy. He was an important follower of Plato in the field of politics. On the other hand, there have been considerable similarities in the ideas of our thinkers within the field of existence, knowledge and morality. They designed a world possible to perceive through the mind, which is out the world present within the field of existence. They defended there that they would be able to reach the knowledge of these real things through the mind commonly. They put forward some similar solutions to the problems of the field of morality such as good ? evil, virtue and happiness.To Plato and Farabi, the purpose of man in this world is happiness. And this will only be possible by reaching the knowledge of the being through the mind. Man has also become virtuous in this process. Being virtuous is the prerequisite of happiness for both of them. Comprehending virtues not only occupies an important place in there moral philosophies, but it also appears as a key concept in the field of politics. The objective they present to people in the field of morality has an opportunity to become real in the field of politics.There are significant similarities between the state systems that our thinkers, who put forward the comprehension of ideal state in their philosophies, dream in terms of social classification, administration, education, art, family, law and economy. In particular, the idea of virtue carrying the opinions of thinker in the field of morality into the field of politics is a major component forming these orders of state. The reason why state exists in their mind is to make individuals virtuous. That?s why they defended the idea that the most virtuous ones in a society should administrate it.