Türk vergi sisteminde menkul sermaye gelirlerinin vergilendirilmesi
Taxation of capital investment income and capital gains according to turkish tax code
- Tez No: 580385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NİYAZİ ÖZKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, menkul sermaye gelirlerinin kapsamını ve günümüzün hızla gelişen ekonomik işlem genişliğinde söz konusu gelirlerin vergilendirilme yöntemlerini ve esaslarını açıklamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde menkul sermaye gelirleri, menkul kıymet kavramları ile finansal piyasalar kapsamı tanımlanmak istenmiştir. Bu bölümde finansal piyasalar ve sermaye piyasası araçları detaylıca açıklanmıştır. İkinci bölümde menkul sermaye iratlarının Türkiye vergi düzenlemelerine göre vergileme yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü ise Diğer Kazanç ve İratlar'ın bir parçası olan değer artışı kazançlarının vergilendirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the content of capital investment income and capital gains (securities income) and to explain taxation basis and methods of those returns during rapidly developing economic transaction variety of today. This study contains three parts. In the first part it is tried to identify the content of capital investment income and capital gains, securities and financial markets. In this part financial markets and capital market instruments are explained in detail. In the second part, it is tried to examine taxation methods of income from capital investment under our country's tax regulations. The third part of the study is about taxation of capital gains that is a part of other income and earnings.