Endüstri 4.0'ın örgüt yapısına ve karar vermeye etkisi: Bir mobilya firmasında vaka analizi
Effects of industry 4.0 on organizational structure and decision making: Case analysis in a furniture company
- Tez No: 580414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇETİNKAYA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde teknoloji tepeden tırnağa örgütteki herĢeyi etkilemektedir. Kullanılan teknolojilerin, örgüt yapısıyla uyumlu olmasının, iĢletmede verimlilik artıĢının sağlanmasında etkili olduğu görülmektedir. Teknoloji ve örgüt yapısı iliĢkisi, eskiden olduğu gibi günümüzde de araĢtırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu çalıĢmanın amacı günümüzde oldukça popüler olan Endüstri 4.0 kavramının, hayatımızın ve iĢletmelerin en önemli parçalarından olan örgüt yapıları ile karar verme eylemleri üzerindeki etkisini incelemektir. AraĢtırma sonucunda da Endüstri 4.0'ı uygulamak isteyen baĢka iĢletmelere bu teknolojilerin daha etkin kullanımı için bir yol haritası oluĢturmaktır. AraĢtırma Antalya'da faaliyet gösteren AGT iĢletmesinde vaka analizi Ģeklinde gerçekleĢtirilmiĢir. AraĢtırmanın nitel araĢtırma yöntemlerinden vaka analizi ile gerçekleĢtirilme sebebi, derinlemesine uygulamalı bir analiz gerçekleĢtirilmeye çalıĢılmasıdır. AraĢtırmada belirlenen amaç çerçevesinde ihtiyaç duyulan verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmıĢ mülakat tekniği ile ikincil veri kaynaklarından yararlanılmıĢtır. Örnek olay incelemesinin gerçekleĢtirildiği mülakatlar AGT iĢletmesinin üst düzey yönetim kademesindeki yetkililerle gerçekleĢtirilmiĢtir. AraĢtırma çerçevesinde 20 adet yarı yapılandırılmıĢ mülakat sorusu hazırlanmıĢtır. ĠĢletmeden resmi izin alındıktan sonra, iĢletme tarafından belirlenen kiĢiler ile yüz yüze görüĢülerek ses kayıtları toplanmıĢtır. Verilerin analiz edilmesi noktasında, elde edilen ses kayıtları aynı Ģekilde yazıya aktarılmıĢtır. Ġkincil kaynaklar ve mülakatlar betimsel analize tâbi tutulmuĢtur. AraĢtırma kapsamında Endüstri 4.0'ın bütün boyutları, örgüt yapıları ve karar verme kavramları detaylı olarak incelenmiĢ ve mülakat soruları hazırlanmıĢtır. AraĢtırma soruları yüz yüze mülakat tekniği kullanılarak AGT iĢletmesinin üst düzey yönetim kademesi tarafından cevaplanmıĢtır. AraĢtırma sonucunda ise Endüstri 4.0'ın içeriğindeki önemli boyutların örgüt yapısı unsurları ve karar verme ile iliĢkili olduğu belirlenmiĢtir. Ayrıca Endüstri 4.0'ın karar vermenin üzerinde olumlu bir Ģekilde etkisinin olduğu tespit edilirken; örgüt yapısının etkilenmesi noktasında olumlu ya da VII olumsuz bir Ģekilde etkilendiği net olarak belirlenememiĢtir. Örgütlerde Endüstri 4.0'ın örgüt yapısına ve karar vermeye etkisinin olduğu ortaya konulmuĢtur. Karar verme kavramı açısından olumlu etkileri olduğu ortaya konulan Endüstri 4.0 boyutlarından yapay zekânın iĢletmeler açısından önemi göz ardı edilmeyecek Ģekilde belirgin bir Ģekilde ortaya çıkmıĢtır. Elde edilen bulgular neticesinde AGT iĢletmesinde Endüstri 4.0'ın alt kavramlarından ―nesnelerin interneti‖, ―yapay zekâ‖, ―bulut sistemler‖, ―makineler arası iletiĢim‖, ―akıllı otonom robotlar‖, ―büyük veri ve veri analitiği‖ ve son olarak ―dikey ve yatay entegrasyon‖ gibi boyutları kullanılmakta olduğu, ayrıca firmanın Endüstri 4.0'ı bir süreç olarak değerlendirerek sürekli geliĢme ve iyileĢtirme odaklı çalıĢmalarını sürdürdüğü görülmektedir
Özet (Çeviri)
At present time, technology affects profoundly and completly everything in the organization. It has been observed that the efficiency of the enterprises is consistent with the organizational structure of the technologies used. The relationship between technology and organizational structure attracts the attention of researchers today as it has been in the past. The aim of this study is to examine the effects of the Industry 4.0 concept. This concept is very popular nowadays on both, the organizational structures and decision-making actions. These are the most important parts of our lives and enterprises. Moreover, at the end of the research, a road map will be created for entprises that are interested in intagrating Industry 4.0 concept for more effective use of these technologies. The study was carried out as a case study in AGT company in Antalya. The reason why the research was carried out by qualitative research methods with case analysis, is a try to carry out an in-depth analysis. Semi-structured interview technique and secondary data sources were used to collect the data needed for the purpose of the study. The interviews with the case study were conducted with the officials of the senior management of AGT. Within the scope of the research, 20 semi-structured interview questions were prepared. After obtaining the official permission from the company, the persons recorded by the company were interviewed face-to-face and audio recordings were collected. In order to analyze the data, the sound recordings obtained were transcribed in the same way. Secondary sources and interviews were subjected to descriptive analysis. Within the scope of the research, all dimensions, organizational structures and decision-making concepts of the Industry 4.0 are examined in detail and interview questions are prepared. The research questions are answered by the senior management level of the AGT company using face-to-face interview technique. As a result of the research, it is determined that the important dimensions in the content of industry 4.0 are related with organizational structure elements and decision making. In addition, industry 4.0 has a positive effect on decision making; It has not been clearly determined IX that the organizational structure is affected positively or negatively in the affected area. In organizations, it is revealed that industry 4.0 has an effect on organizational structure and decision-making. The significance of artificial intelligence from the point of view of industry 4.0, which has been shown to have positive effects on the concept of decision making, has emerged in a way not to be neglected. The results obtained from the resarch concern the sub-concepts of industry 4.0 in AGT company;“internet of things”,“artificial intelligence”,“cloud systems”,“machine to machine”,“intelligent autonomous robots”,“big data and data analytics”and finally“vertical and horizontal integration”. Beside, it has been seen that the firm continues to focus on continuous improvement and improvement by evaluating Industry 4.0 as a process.