SEKA Aksu Kağıt Fabrikasının tarihi (1970-2003)
History of SEKA Aksu Paper Factory (1970-2003)
- Tez No: 580417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmamızın amacı, insanların haberleşme aracı olarak da kullandığı ve Türkiye'nin ihtiyacı olan gazete kâğıdını üreten SEKA Aksu Kâğıt Fabrikasının Giresun'un sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına sağladığı katkıları belgelerle ortaya koymaktır. Genelden özele doğru hazırlanan tezimiz Osmanlı Devleti'nden miras kalan kâğıt sanayii ve Türkiye Cumhuriyeti Kâğıt Sanayii hakkında bilgi vermekte ve Giresun Aksu Kâğıt Fabrikasının tarihini açıklamaktadır. Konu incelenirken Başbakanlık Cumhuriyet Arşivinden, Kent Arşivinden, SEKA Dokümantasyon Merkezinden, araştırma eserlerinden, makalelerden, ulusal ve yerel gazetelerden yararlanılmıştır. Fabrikanın bölümlerinin işleyişi ile ilgili bilgiler fabrika bünyesinde çalışan kişilerle görüşülerek tamamlanmıştır. Ekonomisi büyük ölçüde fındığa bağlı olan Giresun'un kalkınması için 1970 yılında Aksu Kâğıt Fabrikası kurulmuştur. Bu fabrika 1986'da KİT'lerin özelleştirilmesine karar verilmesiyle değişen politikalar sonucunda kapasitesine uygun üretim yapamamıştır. 1997 yılında özelleştirilme kapsamına alınan fabrika 2003 yılında özelleştirilmiştir. Fabrikamın özelleştirilmesiyle üretim artışı sağlanmamış, aksine fabrika beş yıl sonra tamamen kapatılmıştır. Aksu Kâğıt Fabrikasının özelleştirilmesi ve daha sonra kapatılması hem Giresun, hem de Türkiye için büyük kayıp olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, that people use it as a communication tool and producing the paper newspaper that Turkey needs SEKA Paper Factory of Giresun Aksu, social, cultural and economic life of the contributions is to demonstrate with documents. The thesis prepared from general to special; Inherited from the Ottoman Empire and paper industry, it covers the history of the Republic of Turkey and Giresun Aksu Paper Industry Paper Mill. While examining the subject, the Prime Ministry Republican Archives, City Archives, SEKA Documentation Center, research works, published articles, national and local newspapers were used. Information about the operation of the factory's sections was completed by interviewing the people working in the factory. Aksu Paper Factory was opened in 1970 in order to increase the economic and social care of Giresun to the level of other developed cities. The factory has fallen into one of two factories in position to be decided by the privatization of SOEs after 1986 and does not meet the needs of the impact of implemented policies that meet the needs of Turkey's position newsprint. The factory, which was included in the scope of privatization in 1997, was privatized in 2003. The privatization of the factory Giresun economic and social aspects of the difficult situation as well as the drop in Turkey, which needs the newsprint has also been forced to get outside. The privatization of Aksu Paper Mill has been a great loss to both for Giresun, Turkey.