Tedarik zinciri yönetiminin ihracat performansı üzerindeki etkisi: Çorum imalat sanayi üzerinde bir uygulama
The effect of supply chain management on export performance: An application on Çorum manufacturing industry
- Tez No: 580416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde ticari faaliyetlerde verimlilik ve etkinlik işletmelerin performansı açısından hayati önem taşıyan konumların başında gelmektedir. Özellikle ihracat yapan firmaların başarılı bir performans sergileyerek rekabet üstünlüğü sağlamaları açısından verimlilik ve etkinlik bir gerekliliktir. İhracat işlemlerinde sistematik bir çözüm olarak öne çıkan Tedarik Zinciri Yönetimi işletmelerin performansı açısından giderek önemli hale gelmektedir. Bu nedenle işletmelerde tedarik zinciri yönetiminin ihracat performansı üzerindeki etkisinin ortaya konulması önemli bir problem olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, firmaların tedarik zinciri yönetimi uygulamalarını benimsemeveihracat performansdüzeylerinin belirlenmesi, tedarik zinciri yönetimi ve ihracat performansı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Çorum ili imalat sanayinde faaliyet gösteren ve ticaret sanayi odasına kayıtlı otuz beş ihracatçı firmakatılmıştır. Araştırma verileri anket kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programından istifade edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, firmaların tedarik zinciri uygulamalarını benimseme ve ihracat performans düzeylerinin“yüksek”olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi neticesinde; firmalar tarafından uygun tedarikçiler tercih edilmesinin ve onlarla etkili iletişim kurulmasının finansal ihracat performansına olumlu etki ettiği, tedarik zinciri bağlamında teknolojinin etkin biçimde kullanılmasının stratejik ihracat performansını arttırdığı ve firmalarca çalışanlarının tedarik zinciri bağlamındaki görüş ve önerilerine değer verilmesinin ihracat girişiminden duyulan memnuniyet üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, efficiency in commercial activities is one of the most important issues for the performance of businesses. Efficiency is a necessity, especially in terms of providing a competitive advantage for exporting companies. In this context, Supply Chain Management, which stands out as a systematic solution in export transactions, becomes increasingly important in terms of the performance of bussinesses. In this regard revealing the effect of supply chain management on export performance becomes an important problem to be investigated. The aim of this study is to examine the relationship between supply chain management and export performance, adopting supply chain management practices of firms and determining export performance levels. The study was carried out with the participation of 50 exporting companies operating in the manufacturing industry in the province of Çorum. Research data were collected by using a questionnaire. SPSS program was used to analyze the data. As a result of the study, it has been determined that the firms' adoption of supply chain practices and their export performance levels are“high”. As a result of regression analysis, it has been determined that favorable suppliers are preferred by companies and effective communication with them has a positive effect on financial export performance, effective use of technology in supply chain context increases strategic export performance and valuation of opinions and suggestions of employees in supply chain context has positive effect on satisfaction of export initiative.