Yükseköğretim kurumu öğrencileri ve SMMM büro çalışanlarının muhasebe mesleğine yönelik özyeterliliklerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
An investigation of research self-effectiveness of higher education institution students and SMMM office employees for accounting profession
  1. Tez No: 580433
  2. Yazar: ABDURRAHMAN COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYGUSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı Yükseköğretim Kurumu öğrencileri ve Smmm büro çalışanlarının muhasebe mesleğine yönelik Özyeterliliklerinin incelenmesi, cinsiyet, yaş, vb. faktörlerin özyeterlilik üzerindeki etkisinin tespit edilmesi ve özyeterlilik düzeyini artırılması ile ilgili önerilerde bulunmaktır. Çalışma Adıyaman Üniversitesinde lisans ve Önlisans düzeyinde muhasebe dersi alan öğrenciler ile Adıyaman'da faaliyet gösteren SMMM bürolarında çalışan ancak henüz mesleki yeterlilik belgesi almamış çalışanları kapsamaktadır. Çalışmada veri toplamak üzere 'anket' yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22 programına aktarılarak analizler yapılmıştır. Yapılan analiz sonucu ulaşılan veriler yorumlanarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Çalışmadan elde edilen bazı bulgular şöyledir. Cinsiyet, yaş değişkeni ve aile ve yakın çevrede muhasebe mesleğini icra edenlerin olması durumu ile özyeterlilik boyutu arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ancak, katılımcıların öğrenim gördüğü lisans veya Önlisans bölümleri ile bulundukları sınıf ve Ortaöğretimde Muhasebe türü dersler alıp almama durumu ile özyeterlilik boyutu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the self-efficacy of the students of Higher Education Institution and Smmm office staff for the accounting profession, to determine the effects of factors like gender, age, etc. on self-efficacy and to make suggestions about increasing self-sufficiency level. The study includes the students who take accounting courses at Adiyaman University and those working in SMMM offices operating in Adiyaman but who have not obtained a vocational qualification certificate yet.“Survey”method has been preferred to collect data. The data obtained have been analyzed with SPSS 22 program. Various suggestions have been made by interpreting the data reached as a result of the analysis that have been made. Some of the findings obtained from the study are as follows. There is a significant difference between the gender, age variable and there being people practicing the accounting profession in the family and in the immediate circle and the self-efficacy dimension. However, no significant difference has been found between the status of participants' undergraduate or associate degree with their class and whether they've got lessons like accounting or not at secondary education and the self-efficacy dimension.