Salâh Bey tarihini kültürel bir okuma
A cultural reading of the history of Salah Bey
  1. Tez No: 580447
  2. Yazar: ŞEBNEM ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇONOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Salah Birsel, deneme türünde çok sayıda eser vermiş bir yazardır. Türk edebiyatında dil ve üslup özellikleri düşünüldüğünde özgün bir yere sahiptir ancak deneme türünün sınırlarında olmasına rağmen tarihle ve edebiyat tarihiyle de ilişki kuran“Salah Bey Tarihi”yazarın denemeleri içinde ayrı bir yere sahiptir. Birsel, Salah Bey Tarihi'ni oluşturan Kahveler Kitabı, Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu, Boğaziçi Şıngır Mıngır, Sergüzeşt-i Nono Bey ve Elmas Boğaziçi ve İstanbul- Paris adlı eserlerinde bazen kendi yaşadıklarından yola çıkarak bazen de tanıklardan ve kaynaklardan faydalanarak İstanbul'u ve İstanbul'da yaşayan çeşitli çevreleri tarih içinde anlatmıştır. Bu çalışmada edebiyat- tarih- edebiyat tarihi- kültür ilişkisi bağlamında Salah Birsel'in denemeciliğine de değinilerek Salah Bey Tarihi'nin zengin içeriğinin kültürel anlamda çözümlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; kavram, tanım ve sınıflamalardan yola çıkılarak yapılan bir metin çözümlemesidir. Bu sınıflandırmaların sonucunda edebi eserlerde kültürel hayatın izleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, Birsel'in Salah Bey Tarihi'nde denemenin sınırları içinde tarihle, edebiyat tarihiyle, yazınsal anıyla, günlükle, gezi yazısıyla, belgesel romanla ilişki kurduğuna, böylelikle sağlamak istediği türler arası geçişliliği sağlayıp içerik ve anlatım açısından zengin, çeşitlilik içeren denemeler yazdığına, kültürel, sanatsal ve edebi hayatı, kendine özgü dil ve üslubuyla okurlarına yansıttığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Salah Birsel is a writer who wrote many literary works on essay. On considering language and wording of Turkish literature, Salah Birsel is unique but in spite of being on the edge of the essay type,“The History of Salah Bey”which combines the history and the history of literature, is remarkable among the other essays of the writer. Birsel has mentioned Istanbul and the other groups living in Istanbul in historical atmosphere by making use of the various sources and the people he knows or sometimes his personal experiences on his works named Kahveler Kitabı, Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu, Boğaziçi Şıngır Mıngır, Sergüzeşt-i Nono Bey ve Elmas Boğaziçi ve İstanbul- Paris which constitute the History of Salah Bey. This study mentions about Salah Birsel's work on essay type within the context of the relationship between literature- history- history of literature and the culture. Besides, this study aims to analyze the rich content of the History of Salah Bey on cultural bounds. This study is a textual analysis based on concept, definition and classification. The writer of this study aims to reveal the traces of the cultural life in literary works. As a result of this study in the History of Salah Bey it was found that Salah Birsel, established a relationship with history, literary history, journal, literary memory, travel writings and documentary novels within the limits of the essay. Therefore; it has been found that it provides transience between literature types, writes rich content and expression, and reflects the cultural, artistic and literary life to its readers with his own uniqe language and style.