Kuru dönem beslemesinde rasyona ilave edilen protein katkılı anyonik tuzların verim ve metabolik hastalıklar üzerine etkisi
Impacts of feeding anionic salts added protein in dry period on yield and metabolic diseases
- Tez No: 580456
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma doğuma yakın kuru dönemde rasyona ilave edilen bir anyonik tuz ve protein katkılı bir anyonik tuzun ineklerde hipokalsemi, bazı metabolik hastalıklar ve dölverimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Toplam 310 baş iki ve üzeri doğum yapan Siyah Alaca inek kullanılmıştır. Tahmini doğurma tarihi ve bir önceki laktasyon süt verimleri birbirine benzer 3 grup oluşturulmuştur. Kontrol grubuna katyon-anyon dengesi (KAD) pozitif olan rasyon yedirilmiştir. İkinci grubun konsantre yemine %3 amonyum klorür (Anyonik tuz) ilave edilmiştir. Üçüncü grubun rasyonuna 630 g/hayvan/gün protein katkılı anyonik tuz (Animate) katılmıştır. Anyonik tuz ilave edilen grupların rasyonlarında KAD -4,0 ve -12,2 mEq/100 g KM hesaplanmıştır. Doğumdan önce 21 gün bu rasyonlarla beslenen ineklere, doğumdan sonra bileşimi aynı olan laktasyon rasyonu yedirilmiştir. Doğum sonrası inekler fertilite performansları ve metabolik hastalıklar yönünden 200 gün takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of an anionic salt and a protein-added anionic salt added to the close-up diet on hypocalcemia, some metabolic diseases and fertility in cows. A total of 310 Holstein cows with two or more parturition were used. Three groups were formed based on estimated parturition date and previous lactation milk yields similar to each other. A diet with positive cation-anion balance (CAD) was fed to the control group. Ammonium chloride 3% (Anionic salt) was added to the concentrate feed of the second group. Anionic salt (630 g/animal/day protein supplemented) was added to the diet of the third group. CAD -4,0 and -12,2 mEq/100 g DM were calculated in the diets of the groups in which anionic salt was added. The cows fed these diets for 21 days before parturition. The same lactation diet were fed after parturition. Postpartum cows were followed for 200 days in terms of fertility performances, and metabolic diseases.