Measurement of consumption frequency of food containing monosodium glutamat of students studying in preperatory class and third grade in Nutrition and Dietetics in Yeditepe University and comparision of their knowledge level
Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 'Hazırlıksınıfı ve 3.sınıf'ta okuyan öğrencilerin, 'monosodyum glutamat' içeren besinlerin tüketim sıklığının ölçülmesi ve bilgi düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 580461
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Monosodyum glutamat (MSG) aroma verici olarak kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Monosodyum glutamat, katıldığı besinlerin tadlarını artracak bu gıdaların daha fazla yenilmesine yol açması nedeniyle gıda sanayii için cazip bir katkı maddesi haline gelmiştir. Öğrenciler için üniversite yaşamı genellikle aile ortamından uzaklaştıkları ve ev dışında daha fazla zaman geçirdikleri bir süredir. Bu dönemde gıda seçimleri konusunda daha özgür olmaları, ayrıca ekonomik koşullar, zaman yetersizliği ve kendi yemeklerini hazırlama olanaklarının kısıtlı olması nedeniyle paketli ürünlere daha fazla yöneldikleri dönemdir. Bu çalışmada, Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde hazırlık sınıfı ve 3. sınıfta okuyan öğrencilerde MSG içeren besinlerin tüketim sıklığını ve bu konudaki bilgi düzeylerinin farkındalığıın araştırılması amaçlanmıştır. Hazırlık sınıfından 59 öğrenci, 3. sınıftan 50 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamaları 20,27±2,35 BKI(Beden Kitle İndeksi) ortalaması 21,09 kg/m² dir. Dolayısıyla öğrencilerin büyük çoğunluğu DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) standartlarına göre“normal kilolu”olarak bulunmuştur. Hazırlık sınıfı ve 3. sınıfta okuyan öğrencilerin MSGtüketim miktarları için istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p= 0,1, p>0,05). Hazırlık sınıfı ve 3. sınıfta okuyan öğrencilerin potansiyel doz alımında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır(p=0,07, p>0,05); ancak öğrencilerin MSG içeren besin tüketimlerinin potansiyel dozları ADI(Günlük Kabul Edilebilir Alım Düzeyi)değerlerini aşmadığı tespit edilmiştir. MSG ile ilgili bilgi düzeylerinde, eğitimleri sırasında bilgi edinen öğrencileri (3. sınıf), bu bilgiye en azından eğitimlerinin bir parçası olarak henüz ulaşmamış öğrencilerle (hazırlık sınıfı) kıyasladığımızda bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak, MSG'nin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri oldukça kabul gören bir fikir olduğundan, bu maddenin aşırı tüketimiyle ilgili bireyler bilinçlendirilmeli, etiket okuma alışkanlığı edinilmeli ve hazır yiyecek tüketimi azaltılmalıdır. Sağlıklı besinlere kolay ulaşılabilmeli ve herkesin ucuz satın alınabileceği hale getirilerek devlet politikalarıyla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Monosodium glutamate, which is a food additive, is most commonly used as a flavoring agent. Monosodium glutamate is an attractive additive for the food industry as it causes more food to be eaten because of the increase in taste of foods containing it.For students, university life is the period in which they choose free food choices because they are away from the family environment, as well as economic conditions, lack of time, and the possibility of preparing their own meals are limited. In this study, the preparation class and the 3rd in the Nutrition and Dietetics Department of Yeditepe University. The aim of this study was to investigate the frequency of consumption of foods containing monosodium glutamate and the awareness of the level of information on this subject. 59 students from preparatory class, 50 students from 3rd grade participated in the study. The mean age of the participants was 20,27± 2,35, the mean BMI(Body Mass Index) was 21,09kg/m². It has been found to be“normal overweight”according to WHO(World Health Organization) standards. There was no statistically significant difference between the two groups (p=0,1, p> 0,05). There was no statistically significant difference in the potential dose of the students in preparation and third grade(p=0,07, p>0,05) but it was determined that the food consumption containing MSG did not exceed the potential dose ADI (acceptable daily intake level) values of the students. MSG students who were informed during their training (3rd class) when compared to students (prep class) who have not reached t least as part of their education, there is no significant difference between levels of knowledge. As a result, since the health hazards of monosodium glutamate are known, individuals should be made aware of its consumption, label reading habits should be acquired and ready food consumption should be reduced. Healthy foods should be easy to find and should be supported by government policies by making them affordable for everyone.