The effect of authentic captioned videos on learningcollocation and content comprehension in foreignlanguage education context
Hedef dilde alt yazılı otantik videoların yabancı dil eğitimi bağlamında eşdizimli sözcük öğrenimi ve içerik kavramaya etkisi
- Tez No: 580462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN BÜYÜKKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, hedef dilde altyazılı otantik videoların yabancı dil eğitimi bağlamında eş dizimli sözcük öğrenimi ve video içeriğini kavrama üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın katılımcıları, Isparta, Türkiye' deki 41 ortaokul yedinci sınıf devlet okulu öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılar daha önce okul yönetimi tarafından belirlenen kendi sınıflarına göre deney ve kontrol olarak gruplandırılmışlardır. Bu deneysel çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma teknikleri uygulanmıştır. Nicel araştırma için, her iki grubun da eş dizimli sözcük bilgilerini saptamak için VKS' ye dayalı bir ön test yapılmıştır. Ön test sonuçları aynı zamanda grupların homojenliğini de doğrulamış ve katılımcılar yedi hafta boyunca video izleme oturumlarına maruz bırakılmışlardır. Deney grubu, videoları hedef dilde alt yazılı olarak, kontrol grubu ise alt yazısız olarak izlediler. Altı haftalık video izleme sürecini tamamladıktan sonra, her bir gruba daha önce ön test olarak yararlanılmış olan son test uygulandı. Nicel araştırma sürecinin son aşaması olarak, her bir grup yedinci videoyu kendi gruplarına göre farklı sunum biçimleriyle izlemiştir. Katılımcılara videoyu izledikten hemen sonra bir video içeriği anlama testi yapılmıştır. Ön test, son test ve video içerik anlama testi ile toplanan veriler SPSS programı ile analiz edildi. T-test aracı ile elde edilen sonuçlara göre, deney grubu hem eş dizimli sözcük öğrenme hem de video içerik anlama testinde kontrol grubundan daha iyi performans göstermiştir. Bununla birlikte, grupların puanları arasındaki fark, ne eş dizimli sözcük öğrenimi ne de içerik anlama alanlarında istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Araştırma probleminin bütünsel bir resme sahip olması amacıyla, araştırmanın nitel araştırma tasarımı için deney ve kontrol gruplarından rastgele seçilen on katılımcı arasında yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Nitel araştırmanın bulguları, altyazılı otantik videoları izlemenin deney grubunun katılımcıları üzerinde olumlu tutumlar oluşturduğunu ortaya koydu. Diğer taraftan, kontrol grubunun katılımcıları otantik videoları altyazısız izleme süreci ile ilgili çoğunlukla olumsuz duygular ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to find out the impact of captioned authentic videos on learning collocations and content comprehension in foreign language learning. Participants of the study comprised of 41 secondary 7th grade state school students in Isparta, Turkey. They were grouped as experimental and control according to their own classes which were assigned previously by the administration of the school. In this experimental study mixed method design was administered. For the quantitative research design a pre-test based on Vocabulary Knowledge Scale was conducted for both of the groups to see their collocation knowledge. The results of the pre-test also confirmed the groups' homogeneity, and then the participants were exposed to video intervention sessions for seven weeks. The experimental group viewed the videos with captions and the control group viewed them without captions. After completing six week video intervention sessions, each group had a post-test. As the last part of quantitative research design, each group viewed another video with different presentation modes according to their groups. They had a video content comprehension test immediately after viewing the video. The data collected by pre-test, post-test and video comprehension test were analyzed via SPSS program. According to the results obtained by t-test instrument, experimental group outperformed the control group in both collocation learning and video content comprehension test; however, the difference between the groups' scores were not statistically significant in collocation learning and content comprehension development. With the aim of having a holistic picture of the research problem, a semi-structured interview was conducted among randomly chosen ten participants from the experimental and control groups for qualitative research design of the study. Findings of the qualitative research revealed that experimental group's participants formed positive attitudes towards viewing authentic videos with captions. On the other hand, control group's participants mostly stated negative feelings on the process of viewing the authentic videos without captions.