Türk Borçlar Kanunu'na göre kiraya verenin borçları
The owner's debts under the Turkish Code of obligations
- Tez No: 580478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ŞAHİN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Kira sözleşmesi tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Kiracının esas borcu, kira bedelini ödemek iken kiraya verenin esas borcu, kiralananı kiracının kullanımına uygun bir şekilde kiracıya teslim etmek ve sözleşme süresi boyunca bu şekilde bulundurmaktır. Ancak kiralananda meydana gelen aksaklıklar kiracının kullanımını engelleyebilmekte ve kiracı ile kiraya veren arasındaki edimler arasındaki edim dengesini kiracı aleyhine azalatabilmektedir. Edimler arasındaki dengeyi korumayı amaçlayan kanun koyucu, kira sözleşmesinin zayıf tarafı olan kiracının kiraya verene karşı korumak amacıyla kiraya verenin borçlarını ayrıntılı bir şekilde düzenlemiştir. Bu bağlamda kiraya verenin borçları kira sözleşmesi açısından önem kazanmaktadır. Çalışmamızda kiraya verenin, kiralananı sözleşmede amaçlanan kullanıma uygun şekilde teslim etme ve sözleşme süresi boyunca kullanıma uygun şekilde bulundurma borcu, kiralanandaki ayıplardan doğan sorumluluğu, vergi ve benzeri giderlere katlanma borcu, yan giderlere katlanma borcu ve kiralananın zaptından doğan sorumluluğu ele alınarak kiraya verenin kiracıya karşı olan sorumluluğunun kapsamı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The lease agreement is a contract that puts liability on both parties. The main debt of the lessee is to pay the rent and the lessor is to deliver the property to the in accordance with the use of the lessee and keep it as such for the duration of the contract. However, the shortcomings in the lease may hinder the use of the property for the tenant and decrease the balance of performance between the tenant and the lessor. The legislator, who aims to preserve the balance between the performances, has regulated the debtor's debts in detail in order to protect the lessee and the tenant of the lease against the lessor. In this context, the lessor's debts have importance in terms of the lease agreement. This thesis aims to explain the liability of the lessor to delivery of the lease in accordance with the intended use in the contract and suitable for use in the possession of debt during the contract period, owner's warranty against defamation of the rent, owner's warranty any additional costs, liabilities arising from the seizure of the leased.