Yeni Türk Borçlar Kanunu'na göre konut ve çatılı iş yeri kirası
Lease agreement regarding residence and roofed workplace according to New Turkish Law of obligations
  1. Tez No: 413722
  2. Yazar: GULMAMMAD SAFAROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Kira sözleşmesi her iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olup kiraya verenin kiralananın kullanımını kiracıya bırakmayı üstlendiği, kiracının ise bunun karşılığında kira bedeli ödemeyi yüklendiği bir sözleşmedir. Her iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olması itibariyle hem kiraya verenin, hem de kiracının hakları ve borçları vardır. Kiracının haklarına, kiralananın kullanıma elverişli teslim edilmesini , sözleşme süresince kiralananın kullanıma elverişli bulundurulmasını , kiralananın ayıplı olması durumunda ayıbın giderilmesini isteme vs. gibi haklarını örnek verebiliriz. Buna karşılık, kiraya verenin kiralananın özenle kullanılmasını, kira bedelinin ödenmesini, kiralananın geri verilmesini isteme gibi hakları vardır. Çevresel etkilerden korunma ve barınma, günlük geçimi sağlama insanın temel gereksinimleri içerisinde yer almaktadır. İnsanların bu ihtiyaçlarını karşılamak için daha çok konut ve işyerlerini kiralama yoluna başvurdukları görülmektedir. Bu yönüyle konut ve çatılı işyeri kiraları önem arzetmektedir. Konut ve çatılı işyeri kirasının önemli unsuru olan konut, insanların sürekli barınma ihtiyacını karşılayan, kötü hava koşullarından ve çevresel etkilerden koruyan taşınmaz yapılardır. İşyeri ise, kişinin ticari, sınai, ekonomik, mesleki faaliyetlerini yürüttüğü veya mesleğinin icrasına hizmet eden faaliyeti yürüttüğü bir mekandır. Her ne kadar Kanun Koyucu çatılı işyerinden bahsetse de, genel eğilim çatılı çatısız ayrımınin kaldırılması yönündedir. Bunun yanı sıra, konut ve çatılı işyerine ilişkin hükümler, kullanımı kiracıya bırakılan eşya hakkında da uygulanır. Konut ve çatılı işyeri kiraları hem kiracıdan kaynaklanan nedenlerle, hem de kiraya verenden kaynaklanan nedenlerle sona erebilmektedir. Kiraya verenin ve eşinin, altsoy, üstsoy ve kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyacı nedeniyle tahliye, yeni malikin gereksinimi nedeniyle tahliye kiraya verenden kaynaklanan sona erme nedenleridir. Yazılı taahhüt nedeniyle tahliye, iki haklı ihtar nedeniyle ve kiracının veya birlikte yaşadığı eşinin aynı ilçe veya belediye belde sınırları içinde oturmaya elverişli konutu bulunması nedeniyle tahliye, kiracıdan kaynaklanan tahliye nedenlerine dahildir. Bunun yanı sıra, konut ve çatılı işyeri kiraları genel hükümler gereğince de sona erdirilebilir.
Özet (Çeviri)
Rent contract burden both parties with debts and the contract requires the owner to leave the using rights of the property to the tenant who accepts to pay rent in turn. Since it is a contract that burdens both parties with debts, either the owner or the tenant has right and duties. The tenant has rights such as delivery of the property available, maintaining it available to the tenant for the rental duration, demanding the removal of the defect of the property if any. On the other hand, the owner has rights such as careful usage of the property by the tenant, payment of the rent, return of the property. Protection from the environmental impacts and housing, bread and butter are included among basic needs of the humans. It is seen that people prefer to rent houses and work places to meet these needs. In this respect, rent of houses and work places having roof are important. The house that is important component of the house and work place with roof rent meets the sheltering needs of people and protects people from bad weather and environmental impacts. The work place, on the other hand, is a place where an individual performs his/her profession or other commercial, industrial, economic activities. The law maker talks about the work places having roof but the general tendency is to remove the roof difference. Furthermore, the provisions on houses and work places with roof are applied for the goods which are left for the use of the tenant. The rent of the houses and work places may be lasted because of reasons either sourced from the owner or the tenant. The reasons sourcing from the owner are defined as the people who the owner or spouse has to care as child or parent need, requirements of the new owner may cause evacuation. The evacuation on base of written commitment, two rightful notifications and evacuations on account of the tenant or the spouse has another house where can be lived in within the borders of the same sub-province or county are considered among the evacuation reasons sourcing from the tenant. Additionally, it can be lasted with reference to the general provisions on houses and work places with roof.