Akut anti gravite koşu bandı egzersizinin elit sporcularda inflamatuar belirteçler üzerine etkisi
The effect of acute anti gravity treadmill exercise on inflammatory markers in elite athletes
- Tez No: 580491
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek sporcularda maksimal oksijen tüketiminin (VO2maks) %70'inde 45 dk'lıknormal ve antigravite koşu bandı, egzersizlerinekandaki interlökin-8 (IL-8),tümör nekrozfaktör-α(TNF-α)ve yüksek duyarlılıklı C reaktif protein (Hs-CRP)cevaplarını karşılaştırmaktı. Etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya gönüllü olarak 11 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların VO2maks'ları 20 metre mekik koşu testi yardımıyla belirlenerek, koşmaları gereken ideal hız hesaplandı (VO2maks'un %70'i). Katılımcılar hem Alter G hemde normal koşu bandında 45 dk boyunca bu hızla koşturuldu. Alınan örneklerde IL-8, TNF-α ve Hs-CRP seviyeleri analiz edildi. Sonuçlari statistiksel olarak karşılaştırıldı.Normal Koşu bandı ve anti gravite koşusu sonrasında kandaki Hs-CRP seviyeleri bakımından bir fark yoktu (p>0,05). TNF-α seviyelerindeise iki grup arasında fark yoktu (p>0,05). Bununla birlikte,normal koşu bandında egzersizden 30 dk sonraki TNF-α seviyeleri egzersizden hemen sonrasına göre düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine normal and anti-gravity treadmills in 70% of maximal oxygen consumption (VO2max) in male athletes, interleukin-8 (IL-8) tumor necrosis factor-α (TNF-α) and high-sensitive C reactive protein (Hs-CRP) responses. After the approval of the ethics committee, 11 volunteers were included in the study. The VO2maks of the participants was identified with the help of 20 meters shuttle run test and the ideal speed was calculated (70% of VO2maks). Participants were run at this speed for 45 minutes on both the Alter G and the normal treadmill.In the samples taken IL-8 TNF-α and hs-CRP levels were analyzed. The results were compared statistically.There was no difference in blood Hs-CRP values after normal treadmill and anti-gravity run (p> 0.05). There was no difference in TNF-α levels between the two groups (p> 0.05). However, TNF-α levels were lower in the normal treadmill after 30 minutes of exercise compared to immediately after exercise.(p 0.05).