İslam Hukuku'nda bir hüküm istinbat metodu olarak istishab
Istishab as a method of reaching a provision in Islamic Law
  1. Tez No: 580490
  2. Yazar: MEHMET EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ferdi ve içtimai hayatın en asli unsurlarından birisi olan hukukun menşei hakkında farklı nazariyeler geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları şu şekildedir. Hukukun menşei güçlü liderlerin veya ruhların iradesidir. Bazen halk ruhudur. Bazen akıl bazen gerçeklik veya ihtiyaçlar, bazen de kutsal irade (vs.)'dir. Kaynakları/delilleri açısından İslam Hukuku'na bakılırsa (Kur'ân, sünnet, icma', kıyas, istihsan, maslahat, içtihat vs.) o, asli olarak ilahi iradeye dayansa da insan iradesine alan açılmıştır. Kaynakların sınırlı olması ve anlaşılmaları hukukun insan aklına bırakılması sonucuna götürmektedir.
Özet (Çeviri)
Different arguments have been developed about the origin of law, which is one of the most essential elements of personal and social life. Some of these are as follows. The origin of law is the will of powerful leaders or spirits. Sometimes it is the spirit of the people. Sometimes mind sometimes reality or needs, sometimes sacred will vs. From the point of view of the sources of Islamic law (Kur'ân, sünnet, icma', kıyas, istihsan, maslahat, içtihat vs.) Even though it was based on the divine will, the human will was opened. The limited availability and different understanding of the resources have made room for the human mind.