Elit sporcularda anti gravite koşu bandı egzersizinin miyokin seviyeleri üzerine etkisi
The effect of antigravity treadmill exercise on myokin levels in elite athletes
  1. Tez No: 580493
  2. Yazar: ÖMER FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmanın amacı düzenli antrenman yapan erkek futbolcularda anti gravite koşu bandı egzersizi ile normal koşu bandı egzersizine irisin, interlökin-6 ve dekorin yanıtlarını karşılaştırmaktı. Çalışmaya 18 ile 22 yaşları arasında, en az 2 yıllık futbol geçmişi olan ve düzenli antrenman yapan 11 erkek futbolcu alındı. Sporcuların VO2maks değerleri 20 Metre Mekik Testi ile hesaplandı. Sporcular iki kez teste alındılar. Birinci gelişlerinde rastgele olarak belirlenen grubun yarısına anti gravite koşu bandında yarısına ise normal koşu bandında VO2maks'ın % 70'inde 45 dakika egzersiz yaptırıldı. Egzersizden önce, hemen sonra, egzersizden 30 dakika ve 2 saat sonra kan örnekleri alınarak irisin, interlökin-6 ve dekorin seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. İrisin seviyeleri normal koşu bandı egzersizinde zamana bağlı olarak değişmedi (p > 0,05). Anti gravite koşu bandı egzersizinde egzersizden 2 saat sonraki irisin seviyesi egzersizden hemen sonrasına göre yüksekti (p < 0,05). Egzersizden 30 dakika sonraki irisin seviyesi anti gravite koşu bandı egzersizinde, normal koşu bandı egzersizine göre daha yüksekti (p < 0,05). Dekorin seviyelerinde normal koşu bandı egzersizinde zamana bağlı olarak değişiklik yoktu (p > 0,05). Anti gravite koşu bandı egzersizinde egzersizden 2 saat sonraki dekorin seviyeleri, egzersizden 30 dakika sonraki dekorin seviyelerine göre yüksekti (p < 0,05). Anti gravite koşu bandı egzersizinde egzersizden önce, egzersizden hemen sonra, egzersizden 30 dakika sonra ve egzersizden 2 saat sonraki dekorin seviyeleri, normal koşu bandı egzersizine göre yüksekti (p < 0,05). IL-6 seviyelerinde normal koşu bandı egzersizinde zamana bağlı olarak herhangi bir değişiklik yoktu (p > 0,05). Anti gravite koşu bandı egzersizinde egzersizden 2 saat sonraki IL-6 seviyesi, egzersizden 30 dakika sonraki seviyesine göre daha düşüktü (p < 0,05). Anti gravite koşu bandı egzersizinde egzersizden hemen sonraki ve 30 dakika sonraki IL-6 seviyeleri, normal koşu bandı egzersizine göre daha yüksekti (p < 0,05). Sonuç olarak, irisin ve dekorin seviyeleri anti gravite koşu bandı egzersizine yanıt olarak artarken, IL-6 seviyeleri azalır. Ayrıca irisin, dekorin ve IL-6 seviyeleri özellikle egzersiz sonrası dönemde normal koşu bandına göre anti gravite koşu bandında daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the responses of irisin, interleukin-6 and decorin to anti gravity treadmill exercise and normal treadmill exercise in male football players who were regularly trained. Eleven male football players between the ages of 18 and 22, with at least 2 years of football history and regularly trained were included in the study. VO2max values of the athletes were calculated with 20 Meter Shuttle Test. The athletes were tested twice. Half of the randomly selected group was exercised on the antigravity treadmill and half of them were exercised for 45 minutes on % 70 of VO2max on the normal treadmill. Irisin, interleukin-6 and decorin levels were analyzed before, immediately after, 30 minutes and 2 hours after exercise. Irisin levels did not change with time in the normal treadmill exercise (p> 0.05). In the anti gravity treadmill exercise, irisin levels 2 hours after the exercise was higher than the immediately after the exercise (p < 0.05). Irisin levels were higher in the anti gravity treadmill exercise compared to the normal treadmill exercise 30 minutes after the exercise (p < 0.05). There was no change in the decorin levels depending on time in the normal treadmill exercise (p > 0.05). In the anti gravity treadmill exercise, decorin levels 2 hours after the exercise were higher than the 30 minutes after exercise (p < 0.05). In the anti gravity treadmill exercise, decorin levels were higher before the exercise, immediately after the exercise, 30 minutes after the exercise, and 2 hours after the exercise (p < 0.05). There was no change in the IL-6 levels in the normal treadmill exercise depending on time (p > 0.05). In the anti gravity treadmill exercise IL-6 levels 2 hours after the exercise was lower than the 30 minutes after the exercise (p < 0.05). In the anti-gravity treadmill exercise, IL-6 levels immediately after and 30 minutes after the exercise were higher than the normal treadmill exercise (p < 0.05). As a result, irisin and decorin levels increase in response to anti gravity treadmill exercise, while IL-6 levels decrease. In addition, irisin, decorin and IL-6 levels were higher in the anti gravity treadmill than in the normal treadmill, especially during the post-exercise period.