Yüksek irtifada muay thai yapan sporcuların oksidatif stres ve enzim düzeylerinin incelenmesi
The analysisi of oxidative stress and the enzyme levels of muay thai sportsmen who do sport at high altitute
  1. Tez No: 549870
  2. Yazar: SİNAN AĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAYRAM, PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın amacı yüksek irtifada yaşayan Muay Thai sporu yapan sporcularda meydana gelen, reaktif oksijen türlerinin yarattığı oksidatif stresi anlamak ve savunucu sistem olan antioksidatif enzim düzeylerininin incelenmesidir. Bu araştırma nicel araştırma modelerden genel tarama yöntemi kullanılarak yapılacaktır. Araştırma nicel anlayışla yürütülmüş tarama modellerinden biri olan genel tarama modeli çalışmasıdır (Büyüköztürk, vd 2014). Gençler erkekler kategorisinde Türk Milli Takımına girmiş ya da Türkiye şampiyonalarında ilk üç derecede yer almış, herhangi bir kötü alışkanlığı (sigara, alkol, uyuşturucu) hastalığı ve sakatlığı olmayan 13 erkek Elit MuayThai sporcusu seçilmiştir, rastgele seçilen 14 kişilik sağlıklı kontrol gurubuna çalışmayla ilgili bütün ayrıntılar açıklandıktan ve Dünya Tıp Birliği Helsinki Bildirgesi'nin İnsan Denekler Üzerinde Tıbbi Araştırmalarda Uygulanan Etik İlkeler okunarak gönüllü katılım formları imzalatılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre SOD Aktivitesi MuayThai sporu yapan grupla sağlıklı kontrol gruplarına göre yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to help understand the oxidative stress caused by reactive oxygen species that Muay Thai athletes, who live and do exercise at high altitudes, are exposed to and to analyze the anti-oxidative enzyme levels which could be considered as the defensive system. This research will be carried out making use of the general scan method, which is one of those models among quantitative research models. This study is a general screening model study which is one of the screening models carried out with a quantitative approach.(Büyüköztürk, yd 2014) 13 male elite Muay Thai Athletes, who entered the Turkish National Team in the category of young people or took part in Turkish Championships and managed to get one of the first three degrees, who don't have any bad habits or serious illnesses, and who have been doing this sport for at least 4 years were selected. After all the details of the study were explained to the randomly chosen 14 healthy control group, voluntary participation forms were signed reading the Ethical Principles Applied to the Medical Research on Human Subjects. According to the findings of the study, the activity of SOD was higher in the Muay Thai group compared to healthy control groups.