Üç liberalizm geleneğinde devlet, birey ve özgürlük anlayışı
The concept of the state, individual and freedom in the tradition of three liberalisms
  1. Tez No: 580498
  2. Yazar: GAMZE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Liberalizm, tarihsel kökenleri 17. yüzyıla kadar uzanan en köklü ideolojilerden biridir. Ancak liberalizm kavramı zaman içinde sosyal ve ekonomik olayların etkisiyle dönüşüme uğramış ve farklı şekillerde ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada üç ana liberalizm geleneği olan klasik, modern ve neo-klasik liberalizme değinilmiştir. Çalışmanın amacı, liberalizmin ortaya çıkışından günümüze değin meydana gelen sosyo-ekonomik olaylar sonucunda liberalizm ideolojisinde yaşanan değişim ve dönüşümler sonucunda bu üç liberalizm geleneğinde devlete yüklenen rollerde, bireye ve özgürlüğe bakış açısında ne gibi değişiklikler olduğunu ortaya koymaktır. Köklü bir geçmişe sahip olan ve günümüzde de önemli bir kavram olarak yer edinen liberalizm ideolojisinin ve bu ideoloji içerisinde üç geleneğin inceleme konusu edilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Liberalismis one of the oldest ideologies that date back to the roots to 17th century. But the conceptof liberalism has been transformed because of the effects of social and economic events and has emerged in differentways. In this study, it has been mentioned abaut classical, modern and neo-classical liberalism that are the tradition of three main liberalisms. The aim of the study is to reveal that what kind of changes occur perspective individual and freedom and state responsibility by given liberalism as a result of changes of liberalism ideologies are transformers and social-economic events from beginning of liberalism to nowadays. It is important that are the liberalism ideology and subject of study have a deep rooted pas as an important concept.